Reklam

Yüzde uyuşma neden olur?

4 yıl önce
61 kez görüntülendi

Yüzde uyuşma neden olur?
helal tüy azaltıcı

Yüzde Uyuşma Neden Olur

Yüzde uyuşma meydana gelmesi bir çok farklı hastalığın ilk belirtisi olabilmektedir. Yüzün sağı, solu veya tamamında görülebilen uyuşmalar genellikle Bell paralizisi rahatsızlığını işaret eder. Yüz bölgesindeki sinirlerin hasar görmesi nedeniyle yüzde uyuşma meydana gelebilir.

Yüzde meydana gelen uyuşmalar konuşma güçlüğüne yol açabilir. İnme olarak adlandırılan bazı durumlar yüzde uyuşma ve tamamen felç gibi sonuçlar doğurabilir. İnme olarak adlandırılan durumun meydana gelmesinin ana sebebi tıkanan kan damarı nedeniyle beyne oksijen gitmemesidir. Oksijen eksikliği yüzün bir kısmı veya tamamının uyuşmasına yol açabilir.

Vücutta B12 vitaminin yetersizliği de yüz bölgesinde uyuşma yapabilmektedir. Düşük potasyum, kalsiyum ve sodyum seviyeleri yüzde uyuşma yapabileceği gibi vücudun diğer bölgelerinde de halsizlik şeklinde belirtiler gösterebilir. Bu tarz rahatsızlıklar vitamin takviyesi ile geçebilmektedir.

Yüzde  Uyuşma Nedenleri

Stres

Depresyon

Hiperventilasyon

Panik atak

Enfeksiyonlar

Frengi

Diyabet

Herpes

İyme hastalığı

Kan akışını aksatan uyuma pozisyonları

 

Stres, depresyon ve panik atak gibi durumlar nedeniyle yüz bölgesinde meydana gelen uyuşmalar, egzersiz ve meditasyonlarla geçebilmektedir. Uyurken yüzün kan akışını aksatacak pozisyonlar ve aynı pozisyonda uzun süreli sabit kalma durumları yüzde uyuşma meydana getirebilmektedir.

 

Ciddi rahatsızlıkların ilk belirtisi olan yüz uyuşması ciddiye alınmalı ve erken teşhis fırsatı kaçırılmadan en kısa zamanda sağlık kontrolünden geçilmelidir. Felçle sonuçlanan inme hastalığında erken teşhis oldukça önemlidir.

 

Reklam

Yüzde uyuşma neden olur? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık