Reklam

Sutyen Göğüslere Zararlı Mı?

3 yıl önce
46 kez görüntülendi

Sutyen Göğüslere Zararlı Mı?
helal tüy azaltıcı

Kadın iç giyim ürünü olan sutyenlerin, yanlış seçimi, göğüslere zarar verebiliyor. Beden numarasını bilmeden satın alınan küçük sutyenler ve sırf küçük göğüsleri büyük göstermek için aşırı büyük sutyenlerin kullanımı göğüs sağlığına ciddi anlamda zarar veriyor. Uluslararası Estetik ve Plastik Cerrahi Derneği (ISAPS) üyesi Estetik Cerrah Op. Dr. Metin Kerem şöyle açıkladı:

Sutyen Seçiminde Dikkat Edilecekler

Op. Dr. Metin Kerem: “Sütyen kullanmanın meme sağlığına kesinlikle bir zararı yoktur. Aksine normal boyutlarda ve üzerinde göğüslere sahip olan her kadın sütyen kullanmalıdır. Düzenli sutyen kullanımı göğüs sarkmasını geciktiren bir faktördür. Günümüzde pek çok kadın sutyeni göğüslerini dik ve dolgun göstermek için kullanıyor ki bu da çoğu zaman anlaşılıyor. Özellikle gece elbisesi, gelinlik gibi özel kıyafetlerde sütyen dolguları çok itici durabiliyor. Bu tür elbiseleri taşımanın en güzel yolu sutyensiz olmak, ancak bunun için genelde bizim yardımımız gerekiyor. Meme protezi operasyonu yaptıran kadınların ilk yaptığı şey bu sutyenlerle vedalaşmak oluyor. Doğal göğüs boyutu iri olan kadınlar ise bunu saklamak için sutyen kamuflajına başvurabiliyorlar.”

Sutyen seçerken beden numarasına uygun olan sutyenler seçilmelidir. Modaya değil, sağlığa dikkat edilmeli ve bu sebeple de ne kadar sutyensiz olmak moda olsa da, bu modaya uyulmasından yana olmadığını söylüyor, Metin Kerem. Göğüslerin yerçekimine karşı koymanın ise en etkili yolu, sutyenlerdir. Sutyen alırken sağlık göz önünde bulundurulmalıdır.

Sutyen Ölçüsü Hesaplama

1. Adım: Beden belirlemek. Göğüs altından, göğüs kafesinizin ölçüsünü alın. Bulduğunuz rakama 5 ekleyin. Örneğin, 85 ölçtünüz, 85+5 = 90. Bu doğru beden ölçünüz.

2. Adım: Göğüslerinizin en dolgun yerinden göğüslerinizin etrafını ölçün. Daha önceden bulduğunuz beden ölçüsünden yeni bulduğunuz ölçüyü çıkarın. Örneğin, ölçünüz 92.5 cm çıktı diyelim. 92.5 cm – 90 = 2.5 cm bu kup ölçünüz.

3. Adım: Sutyen seçimi. Örnekteki hesaplamaya göre ölçü 90 A oluyor. Beden + kup ölçüsü = Sutyen Ölçüsü

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık