Reklam

Solunum yolu tıkanmasında ilk yardım nasıl yapılır?

4 yıl önce
37 kez görüntülendi

Solunum yolu tıkanmasında ilk yardım nasıl yapılır?
helal tüy azaltıcı

Solunumun gerçekleşmesini engelleyen durumlarda uygulanacak olan solunum yolu tıkanmasını ilk yardım yöntemleri hayat kurtarır. Hemen hepimizin hiç beklemediğimiz anlarda başına gelebilecek olan solunum yolu tıkanıkları ölümle sonuçlanabilecek ciddi bir durumdur. Solunum yolu tıkanmasında yapılması gerekenler hepimizin bilgi sahibi olması gereken şeylerdir. Çünkü bir yakınımızın başına gelebilecek olan solunum yolu tıkanıklıklarında ne yapacağımızı bilirsek, sevdiklerimizi hayata döndürebilir ya da hiç tanımadığımız bir insanın canını kurtarabiliriz.

Kısmi ve tam tıkanma olmak üzere iki farklı solunum yolu tıkanması vakası vardır.

Az miktarda da olsa hava geçişinin olduğu tıkanıklıklara kısmi; hava girişinin hiç olmadığı tıkanıklıklara ise tam tıkama denilmektedir.

Kısmi solunum yolu tıkanmasında hiçbir şey yapılmasına gerek yoktur. Sadece tıkanan kişinin öksürmesi gerekir. Ancak tam solunum yolu tıkanmalarında tıkanan kişiye müdahale etmek gerekir.

Solunum yolu tıkanması yaşayan kişinin önce bilinci kontrol edilir. Sırtındaki iki kürek kemiğinin arasında 6-7 defa vurulmalıdır.
Ağız içerisi arada sırada kontrol edilmeli, tıkamaya yol açan cisim çıktımı diye bakılmalıdır.
Eğer çıkmadıysa kişiye arkadan sarılarak gövdesi kavranır ve bir el yumruk yapılarak, başparmak çıkıntısı midenin üst kısmına, göğüs kemiği altına gelecek şekilde yerleştirilir.
Diğer el ile yumruk yapılan el kavranır.
Kuvvetle arkaya ve yukarı doğru bastırılır. Bu hareket 5-7 kez yabancı cisim çıkıncaya kadar tekrarlanılır.

 

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık