Reklam

Siyah noktalar neden olur nasıl geçer?

4 yıl önce
50 kez görüntülendi

Siyah noktalar neden olur nasıl geçer?
helal tüy azaltıcı

Siyah noktalar en çok rastlanan cilt sorunlarının başında gelir. Genel sağlığı etkileyen bir problem değillerdir. Tehlike arz etmeyen siyah noktaların tek yarattığı problem, güzelliğe gölge düşürmesidir. Özellikle de yüz bölgesinde ortaya çıkan siyah noktalar rahatsız edicidir. Kişi güzelliğini gölgeleyen bu sorundan kısa zamanda kurtulmak ister.

Siyah Nokta Nedenleri

Siyah noktaların oluşmasında en önemli nedeni, yağ üretiminin artmasıdır. Bilhassa ergenlik döneminde hormonal değişimlerden dolayı yağ üretimi artışı gözlenir ve bu dönemde siyah noktalara çok daha sık rastlanır. Ergenlik döneminde hormonal değişimler yağ bezelerinin büyümesini tetiklediği için vücutta daha fazla yağ üretimi olur. Yağ üretiminin gözeneklerden dışarı atılması beklenir ancak gereğinden fazla miktarda üretim söz konusu olduğu zamanda gözeneklere ulaşan yağ, kanalları tıkar. İşte bu tıkanıklık siyah nokta nedenidir. Siyah nokta sivilcenin bir önceki evresidir. Ancak her siyah nokta da sivilceye dönüşmez.

Siyah Noktalar Nasıl Geçer?

Siyah noktaların tedavisi için evde uygulanacak birkaç basit yöntemler bulunur. Kısa zamanda çözüme ulaşmanızı sağlayacak bu basit yöntemlerin balında ise, buhar banyosu gelir. Bunun için önce genişçe bir tavaya biraz su koyun ve ocakta kaynatın. Kaynamakta olan suya, dikkatli bir şekilde yüzünüzü yaklaştırın. Cildinizi yakmadan 3-5 dakika kadar yüzünüze buhar banyosu uygulayın. Buhar banyosu ile gözenekler genişleyecek ve tıkanıklık açılacaktır. Ciltte de temizlik sağlanmış olur.

Eczaneden hiç kullanılmamış enjektör satın alın. Eczanelerden satın alınan enjektör iğnesini siyah noktaları tam ortalayacak şekilde cildinize hafif baskı uygulaması ile de enjektör içine siyah noktalar çıkar. Ardından bol su ile cildinizi yıkayın.

Yarım su bardağı su, 3 çorba kaşığı elma sirkesi karıştırılıp kaynatılır. Ocak kısılıp yüze bir örtü örtülür ve 10-20 dakika kadar yüz buharda tutulur. Sonra yarı yarıya sulandırılmış elma sirkesiyle yüz silinir. Bu, haftada 2 kez yapıldığında hem siyah noktalar kaybolur hem de cilt parlaklığı sağlar, cildi güzelleştirir.

 

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık