Reklam

Sahurda yenmesi gerekenler

4 yıl önce
56 kez görüntülendi

Sahurda yenmesi gerekenler
helal tüy azaltıcı

Sahurda Yenmesi Gerekenler

Yaz aylarının giderek artan sıcaklarına denk gelen Ramazan, oruç tutan birçok kişiyi ciddi anlamda zorlamaktadır. Oruç tutarken zorlanmamak için sahurda tüketilenlerin önemi oldukça büyük.

Sahurda yenmesi gerekenler özenle seçilmelidir. Sağlığı riske atacak ve oruç tutarken hem susatıp hem de acıktıracak besinlerden uzak durulmalıdır. Sahurda ne yemeli ne yememeli sizler için açıkladık.

Sahur Ne Yemeli

 Kahvaltı: Sahur için en ideal menü, kahvaltıdır. Sahurda en hafif menü olan kahvaltı, aynı zamanda uzun süre tokluk hissi de vermektedir. Ancak kahvaltıda kızartma türü yiyecekler yer almamalı ve protein içeriği yüksek olan besinlere yer vermelidir. Kahvaltıda aynı zamanda bol su tüketilmelidir.

 Sahur kahvaltısında yenmesi gerekenler

 Haşlanmış yumurta, Yoğurt, 1 bardak süt, Peynir, 2-3 dilim tam buğday ekmeği, Söğüş sebzeler, 1 porsiyon meyve

 Sahur kahvaltısında yenmemesi gerekenler

 Sucuk, Sosis, Salam, Patates kızartması, Beyaz ekmek, Börek Tuzlu zeytin, Ağır tatlılar

 

Komposto ve hoşaf: Oruç süresinin uzun olması vücudun uzun süre susuz kalmasına neden olur. Susuzluğu gidermek için sahurda bol su yanı sıra komposto da tüketilmelidir. Komposto ve hoşaf Ramazanda sağlıklı beslenmek için mutlaka sofralarda yer almalıdır.

 

Et yemekleri: Gün boyunca acıkmamak için sahurda tüketilmesi gerekenler arasında et yemekleri de yer alıyor. Emilimi diğer besinlere nazaran daha yavaş olduğu için et mutlaka sahurda yer almalıdır. Aynı zamanda kan şekerini de daha yavaş yükseltmektedir.

 

Zeytinyağlı sebze yemekleri: Hem sağlıklı beslenme açısında hem de erkenden acıkmamak için zeytinyağlı sebze yemekleri tercihler arasında yer almalıdır. Sebze yemekleri kızartılmadan ve kavrulmadan hazırlanmalıdır. Zeytinyağlı sebze yemekleri yanında bulgur pilavı tercih edilmelidir.

Örnek Sahur Menüsü

1 adet haşlanmış yumurta
2 dilim tam tahıllı ekmek
4 kaşık sade yulaf
2 adet ceviz
Şekersiz çay veya rezene çayı
1 bardak süt
1 porsiyon light beyaz peynir
1 küçük kase prebiyotik yoğurt
Domates – Salatalık

Sahurda sağlıklı beslenme önerileri

 * Rahat bir oruç tutmak için mutlaka sahura kalkılmalıdır. Sahura kalkmadan oruç tutmak hem bedeni zorlar hem de sağlığı bozar.

* Sahurda kesinlikle tuzlu ve şekerli yiyecek ve içeceklerden uzak durulmalıdır. Bu tür gıdalar uzun süre tok kalmanızı engellemekle birlikte, susamanıza da neden olur.

* Bağışıklık sisteminin güçlü kalması ve vücut direncinin düşmemesi için mutlaka sahurda 1-2 porsiyon meyve tüketilmelidir.

* Sahurda en ideal menü kahvaltıdır. Ancak sürekli kahvaltı yapmaktan sıkılırsanız, sebze yemeklerine ağırlık verebilirsiniz.

* Bol su tüketimine özen gösterilmelidir. Komposto ve hoşaf da sahurda yer alması gerekenler arasındadır.

*Sahurda protein ağırlıklı beslenmek gerekir.

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık