Reklam

Rahim Kısalığı Neden Olur?

4 yıl önce
55 kez görüntülendi

Rahim Kısalığı Neden Olur?
helal tüy azaltıcı

Rahim kısalığı gebelerde düşük veya erken doğuma yol açabilen bir sorundur. Bebeğin hangi hafta doğduğuna bağlı olarak ve erken doğum yapılan hastanenin bebek yoğun bakım ünitesi bulunup bulunmaması bebeğin yaşama şansını belirler. Rahim kısalığı nedenleri nelerdir merak edenler için açıkladık.

Gebeliğin ilk 5-6. aylarında hafif kanlı akıntı ve dolgunluk hissi ile hastaneye başvuran hamileliğin büyük bir çoğunluğunda erken doğum gözlenir. Acı olan ise, bebeğin yaşama tutunamamasıdır. Tıp artık eskiye nazaran çok daha ilerlemiş durumunda olduğundan, bebeğin hayatta kalması için tüm gerekenler yerine getirecektir.

Rahim Kısalığı / Rahim Yetersizliği

Rahim ağzı normalde 5 cm uzunluğua sahiptir. Rahmin hem dışa hem de içe (vajinaya) açıklann bölümleri vardır. İçe açılan bölümü kapalı ve birkaç milimetre çapındadır. Dışa açılan bölüm ise gebeliğin ilerlemesiyle birlikte açılmaya başlar ve en fazla 3-4 mm’e kadar açılır. Doğuma yakın ise hem iç bölüm hem de dış bölüm açılmaya başlar.

Rahim ağzı yetersizliği veya kısalığı doğuştan olabilir. Sonradan geçirilen bazı cerrahi operasyonlarda rahim ağzı kısalığına veya rahim ağzının özelliğinin kaybetmesine neden olur. Sonradan husule gelen rahim ağzı yetersizliği nedeni başında geçirilen operasyonlar gelir. Zor doğumlarda daha sonra kadınlarda rahim ağzı yetersizliğine neden olabilir.

Rahim ağzı kısalığı ve yetersizliği diğer nedenleri;

Gebeliğin 2. trimester döneminde daha önce yapılan sebebi bilinmeyen düşükler
Rahim boynu üzerine uygulanan leep işlemi ya da biopsi
Anneniz size hamileyken DES ilacı kullanması (DES ilacı düşük yapılmasını engellemek amacıyla daha önceleri kullanılırdı, ancak bebeklerde üreme yolu sorunlarına yol açtığı için artık yasaklandı.)
Kürtaj geçirme

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık