Reklam

Parmak Boğumlarında Ağrı Nedenleri

4 yıl önce
38 kez görüntülendi

Parmak Boğumlarında Ağrı Nedenleri
helal tüy azaltıcı

El parmağı boğumlarında ağrı keskin, donuk ve zonklama şeklinde meydana gelebilir ve aynı zamanda yoğunluğu hafiften şiddetli dereceye kadar değişebilmektedir. Günün belirli vakitlerinde meydana gelebilen parmak eklemlerinde veya bir diğer adıyla parmak boğumlarında ağrı, yaptığımız aktiviteler sonucunda da ortaya çıkabilir.
Parmak boğumlarının yada eklemlerinin hareket ettirilmesi ile ağrımın şiddeti artış gösterebilir yada tamamıyla gidebilir. Şiddetli yaralanmalarda çoklukla etkilenen boğumu hareket ettirmek olası olmayabilir.

Ağrı aniden meydana gelebileceği (akut) gibi giderek da gelişebilir (kronik). Kimi vaziyetlerde, sakatlığı sebebiyle boğum ağrısı yalnızca bir boğuma yerleşmiştir. Lakin bir çok vaziyette, çeşitli eklemleri etkilemektedir. Şayet parmak boğumu içerisinde inflamasyon varsa ağrıya ek olarak şişme de görülebilmektedir.
Romatoid artrit, diğer artrit türlerinde, damar hastalıkları ve şeker hastalığında da parmak boğumlarında ağrı ve şişlik bir arada meydana gelebilmektedir.

Parmak Eklemlerinde Ağrı Nedenleri

Aşırı alkol kullanılması

iyi huylu veya kötü huylu tümörler

kan pıhtıları

kemik çıkıntılar

buerger hastalığı (arterler ve venler pıhtılaşma ve akut inflamasyon)

doğumsal anormallikler

şeker hastalığı

şişmanlık

periferik arter hastalığı (arter duvarlarında yağ ve kolesterol birikmesi sonucu ekstremitelere kan akışını sınırlayacak kadar atardamarların daralması)

raynaud hastalığı

fenomenu (el ve ayak parmaklarındaki küçük kan damarlarının spazmları)

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık