Reklam

Nar Kabuğunun Faydaları

4 yıl önce
72 kez görüntülendi

Nar Kabuğunun Faydaları
helal tüy azaltıcı

Narın kabuğunda bulunan besin değerleri birçok gıdanın ve meyvenin besin değerine göre oldukça fazladır. Sayısız derece de faydaları olan nar kabuğu, doğanın bizlere sunduğu şifaların başında geliyor. Nar kabuğunun sağlığa olan yararları nelerdir ve nar kabuğu nasıl kullanılır gelin bu soruların yanıtlarına birlikte göz atalım.

Saymakla bitmeyen faydaları bulunan nar kabuğunun en önemli etkisi, antioksidan zengini olmasından dolayı kanseri önlemesi ve yaşlanmayı geciktirmesidir. Bazı hastalıkların tedavisinde ve hastalıklardan korunma da nar kabuğundan yararlanılabilir. Yapılan bilimsel araştırmalar nar kabuğunun birçok şeye iyi geldiğini gösteriyor.

Nar Kabuğunda ki Mucize!

* Nar kabuğu çok yüksek miktarda C vitamini ihtiva etmektedir. C vitamini ihtiyacını nar kabuğundan karşılayabilirsiniz. C vitami zengini nar kabuğu ile çocukların büyümesine destek olunabilir, yaralanmalar hızlı bir şekilde iyileşebilir, kemiklerde ve dişlerde onarım söz konusu olur.

* Nar kabuğu boğaz ağrılarının ve öksürüğün geçmesine de yardımcıdır. Nar kabuğunu kurutarak toz haline getirin ve suya karıştırıp gargara yapın.

* Kalp hastalıklarının tedavisinde de etkilidir. Nar kabuğunda ki antioksidan aynı zamanda kalbin çok daha iyi çalışmasını sağlar ve işlevini düzenli olarak yerine getirmesine destek olur.

* Nar kabuğu ile sağlıklı diş ve diş etlerine sahip olmak da mümkündür. Kurutulup toz haline getirilen nar kabuğunu suya karıştırıp gargara yapın.

* Vücudun arınmasını sağlar, tam bir detoks etkisi gösterir. Nar kabukları zehirli maddelerin vücuttan atılmasına muavenet eder.

* Nar kabukları güneşi bloke etmeye yardımcı olur.

* Saçların hızlı uzamasını sağlar.

Nar Kabuğu Nasıl Kurutulur?

Öncelikle narın çekirdekleri çıkarılmalı daha sonra nar kabuğu küçük parçalara bölünmelidir. Ardından nar kabukları güneşte kurutulup, kurutulan kabuklar soğuduktan sonra hava geçirmez kaplarda saklanmalıdır.

Nar Kabuğu Nasıl Tüketilebilir?

Nar kabuğu çay olarak tüketilebilir. Bunun için ise 100 gram suya 2 gram kurutulmuş nar kabuğu atarak 10 dakika kadar kaynatılmalıdır. Eğer çay yapmak istemiyorsanız, ufalanmış nar kabuğu tozu ile suyu karıştırarak gargara yapabilir ya da bu tozu salata ve peynir gibi yiyeceklere katabilirsiniz.

Nar çekirdeği yağı içeren aşağıdaki eşsiz ürüne de göz atmanızı tavsiye ederiz :

Naturalive Cilt Bakım ve Onarım Yağı

 

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık