Reklam

Miyom Nedenleri

3 yıl önce
35 kez görüntülendi

Miyom Nedenleri
helal tüy azaltıcı

İç üreme organlarının yer aldığı pelvis bölgesinde en çok karşılaşılan miyomlar, iyi huylu tümörlerdir. Her 5 kadından birinde çocuk doğurma yaşına geldiğinde görülmektedir. Nadiren 20’li yaşlarda ortaya çıkar ama en çok da 30’lu yaşlarda görülmektedir. Miyomların nedeni kesin olarak henüz bilinmese de, bazı tetikleyici unsurlar bulunmaktadır.

Miyom Neden Olur?

Genler

Miyom oluşumunda en sık faktörlerin başında genler gelmektedir. Anne veya kız kardeşte miyom bulunması, miyom riskini geliştirir.

Hormonlar

Kadınlık hormonu olan östrojen ve progesteron arasındaki dengesizlik de miyom nedenleridir. Gebelikte kadınların miyom ile karşılaşma nedeni de, hormonal değişimlerdir.

Çevresel faktörler

Dünyamızın endüstriyelleşme başlaması birçok üründe kadınlık hormonu olan östojeni taklit eden kimyasal bulunmasından dolayı da, kadınlarda miyom artış göstermektedir. Kozmetikler, tuvalet malzemeleri (sabun, diş macunu vb), ilaçlar, yumuşak plastikler, çeşitli gıda içerikleri, plastik gıda kapları gibi gündelik hayatımızda yer alan pek çok ürün vücuda östrojen yüklenmesine ve östrojene hassas dokuların harekete geçmesine neden olabilir.

Stres

Her sağlık sorununun nedenleri arasındadır. Vücudumuz sterli iken düzgün çalışamadığı için hastalıklar ortaya çıkmaktadır. Miyom sebeplerinden biri de strestir.

Diyet

Sağlıklı diyet uygulanmaması, diyetlerin kişiye özel olmaması gibi faktörlerde kadınlarda miyomu tetiklemektedir. hızlı ve aşırı kilo alıp verme vücudun dengesini bozar.

Beslenme

Beslenmede kırmızı et ve şarküteri ürünleri tüketenlerde miyom gelişme riski bulunmaktadır.

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık