Reklam

Kolik Ve Bebeği Sakinleştirme Yolları

4 yıl önce
44 kez görüntülendi

Kolik Ve Bebeği Sakinleştirme Yolları
helal tüy azaltıcı

Kolik bebeklerin en doğal sorunların bir tanesidir. Neredeyse bütün bebeklerde görülmektedir. Bebeklerin konuşarak iletişime geçebilme yetenekleri olmadığı düşünülürse, iletişime geçebilecekleri tek yol ağlamaktır. Bu ağlamaların uzun sürmesi ve aşırıya kaçması bebeklerde kolik olarak adlandırılmaktadır. Hiç bir bebek için hayati bir tehlike içermemek ile birlikte, sakıncalı bir durumda değildir. Üstelik üçüncü ayını dolduran tüm bebeklerde de kolik ağlamaları geçmektedir. Ve bebeklerde asla kalıcı bir hasar bırakmamaktadır.

Kolik Nedir?

Bazı bebekler gün içinde uzun süreli veya sık ataklar şeklinde ağlama krizlerine girerler. Bu aşırı ağlama krizlerine “kolik” denir. Aslında bütün bebekler zaman zaman ağlarlar veya huzursuzlaşırlar. Ancak bu davranış aşırı olursa ve çok sık olursa “kolik” olarak tanımlanır.

Ani spazmlar şeklinde karın ağrısı vardır. Tipik olarak 3.-4. haftalarda başlayıp, 3. ay sonunda geçer. Ailenin ilk erkek bebeğinde daha sık görülmektedir. Prematüre bebeklerde daha geç dönemde başlar ve daha geç normale döner. Kolik nadiren 4. veya 5. aya kadar devam eder. Aniden veya yavaşça sona erer. Sıklıkla geceleri olur.

Kolik Neden Olur? Bebeğe Zararı Var mıdır?

Nedeni tam olarak bilinmemektedir. Birçok nedene bağlı olabilir. Muhtemel nedenler arasında inek sütü protein hassasiyeti veya alerjisi, laktoz intoleransı, hazır mamalarla beslenme yapılıyorsa mamadaki proteine karşı hassasiyet veya alerji, bebeğin aşırı gazlı oluşu veya anne baba bebek arasında iletişim bozuklukları gibi nedenler sayılır. Ancak son görüşlere göre bazı yeni oluş teorilerinden söz edilmektedir. Bunlar arasında bağırsak hormonlarının etkisi de vardır. Kolik zamanla kendiliğinden geçer, bebeğe zararı yoktur. Kolik anne ve babanın kötü bakımıyla veya yetersizliğiyle ilgili değildir.

Bebek Kolik Nedeniyle Ağladığında, Nasıl Sakinleştirilir?

Bebeğin aç ya da susamış olup olmadığını kontrol edin. Aç olduğunu düşünüyorsanız meme veya (anne sütü almıyorsa) biberon vermeyi deneyin. Anne sütü ile besleniyorsa ikinci göğse çok çabuk geçmeyin.

Annenin diyetinde, her zaman gaza neden olan besinleri gözden geçirin (baharatlı besinler, kolalı içecekler gibi).

Bebek biberonla besleniyorsa sallamayla hava kabarcıkları oluştuğundan biberonu çalkalamayın. Hava yutmaya neden olacağından biberonu yatay tutmayın.

Mümkünse antikolik (kolik önleyici) biberon ve emzik kullanın.

Bebeğinizi kucağınızda taşımayı ve hafifçe sallamayı deneyin (bebeği çok sert biçimde sallamayın). Bazı bebekler yana doğru sallanırsa uyuyabilirler, yukarı aşağı sallayınca sakinleşirler. Bebeğinizin farklı yönlere sallandığında tepkilerini kontrol edin.

Bebeğinizi bebek salıncağında yavaş yavaş sallayabilir, araba ya da pusette gezdirebilirsiniz.

Beslenme aralıklarını düzenleyin. Bir önceki beslenmede tam olarak doyduğundan eminseniz yaklaşık iki saat kadar bekleyin. Sakinleştirmek için emzik deneyebilirsiniz.

Bir müzik çalmayı, araba ile gezdirmeyi deneyin. İlginç olarak, bazen çamaşır makinesi veya saç kurutma makinesi sesinin yararları bile görülmüştür.

Sıcak bir banyo yaptırarak bebeği rahatlatın. Bebeğinize yumuşak hareketlerle masaj yapın. Kollarını, sırtını, karnını, bacaklarını nazikçe ve sevecen şekilde ovun.

Siz sırtüstü yatarken bebeğinizi yüzüstü üzerinize yatırın. Bebeği kucağınıza alıp karnının üzerine yatırın ve hafifçe sırtına vurun. Karınlarına basınç uygulayıp, sırtlarına vurmak veya sırtlarını sıvazlamak onları rahatlatacaktır.

Özellikle öğleden sonraları ve akşam üzerleri onu heyecanlanabileceği ortamlara sokmayın, ziyaretçi sayısını kısıtlayın.

Ninni ve şarkı söyleyin. Bebeğinizin beğendiği bir melodi keşfederseniz bunu tekrarlayarak söyleyebilirsiniz.

Bebeği bir türlü susturamamaktan ötürü gerginleştiğinizi ve stresinizin giderek arttığını hissediyorsanız bebeği babasına, annenize, kayınvalidenize, arkadaşınıza veya bakıcısına bırakın. Onu hırpalamaktan kaçının.

Her şeye rağmen bebeğiniz hala ağlıyorsa, karnı tok, altının temiz olduğundan eminseniz, onu yatağına koyarak uyumaya bırakın. Etraftaki gürültüyü azaltın ve bir süre başka şeylerle uğraşın. Bir türlü uykuya geçmiyorsa tekrar kucağınıza alıp, sakinleştirici yöntemleri deneyin.

Sindirimi çok kolay olmasına rağmen anne sütüyle beslenen bebeklerde de kolik olabilir. Asla anne sütü kesilmemeli, doktora danışmadan ek olarak mama verilmemeli veya bebek mamayla besleniyorsa sık mama değişikliği yapılmamalıdır.

Bebek hala ağlıyorsa doktorunuzu arayın.

Reklam

Kolik Ve Bebeği Sakinleştirme Yolları Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık