Reklam

Kız Çocuklarına Adet Göreceği Nasıl Anlatılmalı?

4 yıl önce
45 kez görüntülendi

Kız Çocuklarına Adet Göreceği Nasıl Anlatılmalı?
helal tüy azaltıcı

Bir ebeveyn olarak kız çocuklarınıza kadınlığa atılacak ilk adım hakkında tüm detaylardan bahsetmelisiniz. Adet görme her sağlıklı kız çocuğunun başına gelebilecek son derece doğal bir olaydır. Kız çocukları kendilerinde ortaya çıkan değişimler hakkında bilgi edinmek isteyecektir. Bu bilgileri ona en doğru şekilde anlatacak kişi ise annesidir. Bir anne kızına adet görmeyi nasıl atlatmalı, işte yanıtı:

Konuşun. Daha çok konuşun

Konuyla ilgili bir konuşmaya şahit olabilir, ped reklamlarını merak edebilir… Kızınızın soru sormaya başladığı gün, konuşma zamanı gelmiş demektir. Kaç yaşında olursa olsun, öncelikle adet görmenin her ay yaşanan normal bir süreç olduğunu söylemeniz, bunu doğal karşılaması için ilk adım. Kendi özgün tanımınızı bulun ve merak ettiği kadarını anlatın. Bir gün o büyük konuşmayı yapacağız diye düşünmeyin, kadınlık ile ilgili konuşmaları günlük hayatınızın sıradan bir parçası haline getirin ve yeri geldikçe konuşun.

Soru sorması için onu yüreklendirin.

Her ne olursa olsun, kızınız aklına takılan her şeyi öncelikle size danışabileceğini bilsin. Eğer sizin de bilmediğiniz bir konu olursa, bununla ilgili beraber araştırmalar yapabileceğinizi, gerektiğinde bir uzmana danışabileceğinizi söyleyin. Sizin karşısında değil de yanında olduğunu ve kafasını kurcalayan her şeyi paylaşabileceğini bilmek, güven dolu bir ilişki kurmanıza yardımcı olacaktır.

Siz de ona sorular sorun. Eğer bu konu hakkında bildiği, duyduğu, okuduğu bir şeyler varsa bunlar üzerinden konuşmak daha keyifli olacaktır.

Durup dururken kızınızı karşınıza alıp sunum yapar gibi anlatmaktansa, geniş bir zamana yayılmış günlük konuşmalar ikiniz için de daha kolay ve açıklayıcı olabilir.

Bu bir hastalık değildir!

Adet olduğunda “hastalandım” dememesi için onu yüreklendirin. Kimileri için sancılı olabilir, kimilerinin adeti ise daha uzun sürer… Ama adet görmek, sağlıklı bir süreçtir. Kız arkadaşlar arasında konuşulan, kulaktan dolma bilgilerle yapılan yorumlara kendini kaptırmaması için gerçekte neler olabileceğini de yumuşak bir dille anlatın.

Adet kanamasının neden olduğunu, doğurganlıkla ve kadın olmakla nasıl bir ilişkisinin olduğunu açıklamanız da bu açıdan önemli.

Yapılan araştırmalar adet görme ile ilgili pozitif tutum geliştiren kadınların adet öncesi sendromu ve sancılar gibi olumsuz etkileri daha az yaşadığını gösteriyor. Ciddi bir sağlık probleminiz olmadığı sürece adet dönemlerinizi ağrısız ve sıkıntısız geçirmeniz de mümkün. Düzenli beslenme, egzersiz ve pozitif yaklaşım ile olumsuz etkiler yaşamayabileceğiniz konusunda onu yüreklendirin.

Adet görmek döngüseldir…

Adet kanaması ortalama 4-5 gün sürer, ancak kadınlık döngüsü bundan çok daha fazlasıdır.

Tıpkı Ay gibi, 28 günlük bir döngüyü takip eden kadın bedeni, doğurganlık yaşına eriştiğinde yumurtalıkları ve rahmi hamileliğe hazırlanır ve yumurtlama evresine girer. Eğer hamilelik gerçekleşmezse de, bu yapılan hazırlık adet kanaması olarak dışarı atılır. Bu gebeliğe hazırlanma ve kanama evreleri, her ay düzenli bir şekilde birbirini takip eder.

Genç bir kadının da adet görmeyi “ayın birkaç günü başına gelen bir şey” olarak değil de vücudunun doğal döngüsünün sağlıklı bir şekilde devam ediyor olduğunun göstergesi olarak algılarsa, bedeniyle ve kadınlığıyla daha barışık bir hayat için önemli bir adım atmış olur.

Onu Ay’la tanıştırın!

Bitkiler büyür, çiçek açar, tohum verir. İnsanlar büyür, adet görür, bebek yapabilir… Bu kadar basit! Doğayla iç içe olmak, doğayı gözlemlemek, kendi bedenimizin doğasıyla bağlantımızı koparmamamız için çok önemli.

28 günde büyüyen ve tekrar küçülen Ay, kadının döngüleriyle harika bir uyum içerisindedir. Kızınızla birlikte ayın hangi günleri adet gördüğünüzü takip edin. Örneğin Dolunay’da adet gördüyseniz, ay küçülüp büyüyüp tekrar dolunay olduğunda, tekrar adet göreceksiniz demektir.

Tam olarak 28 günde bir adet görüyor olmasanız bile, kızınızla birlikte bir ay takviminde adet günlerinizi işaretlemek ve bunun hakkında konuşmak, doğal süreçlerinizi doğayla birlikte takip etmeniz için eğlenceli bir yöntem olabilir.

Adet görmek ayıp değildir!

Dünyadaki her kadının yaşadığı bir şey ayıp veya korkunç olamaz! Tıpkı cinsellik gibi, sağlıklı bir insanın hayatının önemli bir parçası olan adet döngüsü, ayıplanacak bir şey değildir. Kızınızın mahremiyetine saygı duyun, konuşmak istemediğinde anlayış gösterin. Ancak hiçbir zaman, adet görmek veya kadın olmak ile ilgili söylediği bir şeyi ayıplamayın.

“İlk Adet”e hazırlanın

Adet olduğunu ilk fark ettiğinde neler yapabileceğini onunla konuşun. Hangi ürünlerin kullanıldığını (ped, tampon, kumaş ped vs…) anlatın. Günlük yaşantısını etkilemeyecek sıradan bir olay olduğunu bildiğiniz sürece adet görmekten korkmamız için hiçbir sebep kalmamış olur! Ancak yine de korkuları, endişeleri varsa bunları hafife almayın, anlayışlı olun ve yazının başında da dediğimiz gibi… Konuşun. Ve daha çok konuşun. Gerektiğinde bir uzmandan yardım almaktan da çekinmeyin!

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık