Reklam

Kepek Neden Olur Nasıl Geçer?

4 yıl önce
57 kez görüntülendi

Kepek Neden Olur Nasıl Geçer?
helal tüy azaltıcı

Saç derisinin pul pul dökülmesi sorunu olan kepeklenme, saç derisindeki ölü derilerin atılması olayıdır. Ciddi bir saç sağlığı sorunu değildir ve aynı zamanda bulaşıcı özelliği de bulunmamaktadır. Ancak estetik görünümü bozduğu için ve omuzlarda da ölü deri birikintilerine sebep olduğu için bir an evvel bu sorundan kurtulmayı arzu ederiz. Peki, kepek neden olur ve kepek nasıl geçer?

Kepeklenme Nedenleri

Saç derici ölü derilerinden kurtulup kendini yenilemektedir. Bu son derece olağan bir süreçtir. Ancak bu durumun olması gerekenden daha hızlı şekilde vuku bulması, ölü derilerin birikmeye başlaması demektir. Genellikle ölü deriler saç derisinde gözle görülmezler. Ancak hızlı bir şekilde deri kendini yenilemeye başladığı zaman fark edilirler. Cildin kendini yenilemesini hızlandıran etkenler kepek sebepleridir. İşte, kepek sebepleri;

Seboreik Dermatit (Ciltte Yağlanma ve Kabuklanma)

Güneş Işığından Maruz Kalma

Malasezya Mantarı

Stres ve Kaygı Durumları

Saçı Az ya da Çok Yıkama

Sürekli Şapka ve Benzeri Şeyler Takmadan Dolayı Derinin Oksijensiz Kalması

Jöle Benzeri Saç ürünlerini Aşırı Kullanma

Kuru Cilt

Az Su İçmek

Sedef Hastalığı

Kepeklenme Nasıl Geçer?

* Duş yaparken kullanmış olduğunuz şampuan içine birkaç çay kaşığı elma şırası sirkesi damlatın. İsterseniz limon suyu da ekleyebilirsiniz.

* Elma şırası sirkesini biraz suyla karıştırıp saçınızı fırçalayabilir ve saçı şampuanlamadan önce bir süre bu şekilde bekletebilirsiniz.

* Beslenmenize özen gösterin, bol su tüketin, meyve ve sebze bakımından zengin beslenin.

* İki çay kaşığı sirke ve bir çay kaşığı limon suyu karışımı banyoda durulama suyuna eklemekte kepeğe iyi gelir.

* Beş sap kurutulmuş kekiği 2 bardak suda kaynatın, ılıdıktan sonra karışımı saçınıza sürüp, şampuanlamadan önce 15 – 50 dakika arası bir süre bekletin.

* Saçınıza saf Hindistan cevizi yağı ile masaj yapabilirsiniz. Aynı şekilde zeytin yağı ya da çay ağacı yağı da kullanılabilir.

* Saçınızı ıslatmadan önce avucunuza sofra tuzu dökün ve saç derinize tuzla masaj yapın ve saçınızı şampuanlayarak yıkayın.

 

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık