Reklam

Karın ağrısına ne iyi gelir? Çocuklarda Karın Ağrısı

3 yıl önce
47 kez görüntülendi

Karın ağrısına ne iyi gelir? Çocuklarda Karın Ağrısı
helal tüy azaltıcı

Öncelikle karın bölgesi sıcak tutulmalı. Bunu sıcak su torbaları ile sağlayabilirsin. Vücut ısınması birlikte size bir rahatlama sağlayacaktır.

Karın ağrısına iyi gelen başka bir yöntemde masaj yaparak acıyı azaltmak. Karın bölgenize sağdan sola, sonrasında tam tersi olarak soldan sağa fazla bastırmadan dairesel olarak ovalayın.

Sigara ve alkol kullanımı karın ağrısını artırır!

Sigara ve alkol, vücudumuzun en büyük düşmanları arasındadır. Birçok rahatsızlığın nedeni olan sigara ve alkol kullanan kişilerde karın ağrılarıyla daha çok karşılaşırlar. Zararlı madde kullanımı mide zarını büyük miktarda zarar verir. Bu da karın bölgemizde canımızı yakan dayanılmaz acılara sebep olur.

Peki ne yapmalı!

Sigara ve alkol kullanımı en asgari düzeye çekmeniz gerekir.

Karın ağrısını tetikleyen ürünler sadece zararlı maddeler mi? Tabii ki birçok etken olduğu gibi pul biber, acı biber, karabiber, kızartmalar ve çok yağlı gıdalar gibi ürünlerde gelmektedir.

Midenizi aşırı dolu tutmakta karın ağrısına neden olacaktır. Midenizi mümkün oldukça hafif tutun. Ağır yemek yerine bol bol salata tüketip taze meyve suları içebilirsiniz.

Ağır iki öğün (öğlen, akşam) yerine bunu 4-5 hafif övün olarak böle böle yemeye çalışın.

 

Karın ağrısına iyi gelen bitkisel öneriler

Bir tutam kuru veya yaş nane bir adet bütün limon, parçalara ayrılıp kaynatılarak suyu içilir.

Portakal kabuğu Rezene, aynı miktarda karıştırılıp kaynatılarak suyu içilir.

100 gr. çörek otu 1 kg. bala karıştırılıp aç karnına 1 yemek kaşığı ağrı olduğu zaman yenir.

Papatya, biberiye, lavanta, mentollü nane, fesleğen, mürver çiçeği, yarpuz çiçeği, ayrı ayrı veya bir kısmı karıştırılıp çay gibi içilir.

Biberiye yağı, kekik yağı, küçük çocukların göbeğine veya ayakaltına sürülür. Büyüklere 1 fincan suya 10 damla damlatılıp içilir.

Bir miktar tatlı badem içi havanda dövülmek su­retiyle ezilip süt ile karıştırılarak içilir. Özellikle bebeklerin ka­rın ağrısı için faydalı olur.

Bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı nane ve kü­çük bir parça limon kabuğu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.

Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı acı pelin katılıp soğuduktan sonra ağrılı durumlarda yu­dum yudum aç karnına kullanılır.

Bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı tarçın katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzüle­rek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.

Bir su bardağı soğuk suyun içine bir çay kaşığı benekli yılanyastığı katılıp sekiz saat beklendikten sonra, süzülerek, her Öğünden önce ve sonra birer yudum olmak üzere günde altı yu­dum ve her seferinde bardak, sıcak suyun içinde ısıtılarak içilir.

Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı anason katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.

Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı san şebboy katılıp soğuduktan sonra ağrılı durumlarda günde üç çay kaşığı aralıklarla birer çay kaşığı olarak kullanılır. Daha büyük dolaylarda kullanılması bitkinin zehirli olmasın­dan ötürü sakıncalıdır.

Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı raziyane katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendik­ten sonra süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.

Bir litre suyun içine bir adet orta irilikte çam kozalağı ka­tılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.

Bir litre üzüm sirkesinin içine, havanda iyice dövülmüş olan 3/4 anason katılıp kaynatılmasının ardından, süzülerek elde edilen anason posası alınıp üzerine yârim kahve fincanı yakılmış ve dövül­müş bir çorba kaşığı şap ilave ettikten sonra, iyice karıştırılarak temiz bir tülbent ’in arasına konulup karın bölgesinin üzerine bağlanır.

Havanda dövülerek toz haline getirilmiş olan bir çay kaşı­ğı çörek otu ile bir tatlı kaşığı süzme bal karıştırılıp macun hali­ne getirildikten sonra yenilir.

Bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı papatya katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzüle­rek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.

Bir adet iri baş soğan çırpıcı yardımıyla sıkıldıktan sonra elde edilen suyu bir kahve fincanı suyun içine bir çay kaşığı ka­tılarak içilir.

Nane, sakinleştirici etkisi ile mide ağrılarına iyi gelir. Papatya çayı da mide ağrısını kesmeye yardımcı olur.

Şunu da belirteyim her hastalıkta olduğu gibi ilk öncelik doktorunuza danışmak olmalıdır. Karın ağrısına ne iyi gelir yazısındaki bilgiler, basit karın ağrısı çeken kişiler için bitkisel tavsiyelerdir. Ağrılarınız şiddetliyse lütfen ilk doktorunuza sorun ve doktor tavsiyesi olmayan bir ilacı kullanmayın lütfen. Sağlıcakla kalın.

Çocuklarda Karın Ağrılarının Nedenleri

Anne babayı en çok telaşlandıran durumlardan bir tanesi çocuklarda görülen karın ağrılarıdır. Karın ağrısı bir çok sebepten kaynaklanabildiği gibi gelecek hastalıkların habercisi olur. Bu hastalıklar çok ciddi bir sağlık problemi olmasa da ciddiye almakta fayda var. İşte çocuklarda görülen karın ağlarının başlıca sebepleri:

Kabızlık çocuklarda uzun süreli karın ağrısına sebebiyet verir. Çocuklarda bağırsak ve mide enfeksiyonları pek sık görülür. Bu enfeksiyonlar beraberinde ishal, ateş ve kusmayı getirir.

Gaz sancısı da karın ağrısına sebebiyet verir. Tavuk, et, balık gibi gıdaların tüketilmesi sonucu çocuklarda gıda zehirlenmesi görülebilir ve karın ağrısı meydana gelir. Bunu ishal takip eder.

Bebeklerin gaz sıkışmasından dolayı yaşadıkları karın ağrıları, basit masaj teknikleriyle giderilebilmektedir. Her karın ağrısının bu sebepten ortaya çıkacağı da düşünülmemelidir. Sürekli ve şiddetli karın ağrısı, kimi zaman hastalıkların habercisi olabilir. Çok nadir olarak görülse de karın ağrısının sebebi apandisit dahi olabilir. Ağrının şiddetli ve kronik hale gelmesi, doktora başvurmanız gerektiğini işaret etmektedir. Onun haricinde normal karın ağrısının çözümü, yukarıda da bahsedildiği üzere bebek masajından geçmektedir.

 

Reklam

Karın ağrısına ne iyi gelir? Çocuklarda Karın Ağrısı Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık