Reklam

Kalp Çarpıntısının Nedenleri ve Korunma Yolları

4 yıl önce
42 kez görüntülendi

Kalp Çarpıntısının Nedenleri ve Korunma Yolları
helal tüy azaltıcı

Kalp çarpıntısı sert ve kuvvetli şekilde kalp atışının hissedilmesidir. Kalp çarpıntıları korkma, uyarılma, sinirlenme ve yorulma sonrası görülebilir ve çoğu zaman normal karşılanır. Kalp çarpıntısı en ufak hareketlerde ve dinlenme zamanlarında da görülüyorsa sebebi araştırılmalıdır.

Kalp Çarpıntısı Nedenleri

Kalp çarpıntısı ölümle sonuçlanabilecek ciddi rahatsızlıkların habercisi olabilir. Bu nedenle çarpıntısı bulunan kişiler vakit kaybetmeden doktora görünmelidir. Dinlenme zamanlarında kalp atışlarının 60 ile 100 arasında olması gerekir. Çarpıntılar, kalp atışlarının hızlanması, yavaşlaması, düzensizleşmesi, sert vurması ve psiklojik sebeplerden dolayı ortaya çıkabilir.

Çarpıntılar bayılma hissi, bilinç kaybı, nefes darlığı, göğüs ağrıları ve terlemeyle birlikte geliyorsa, derhal acil sağlık ekibine başvurulmalıdır. Çarpıntı sırasında elektrokardiyografi çekilerek değerler incelenir. Ritim holder adı verilen cihazlarla kişinin 24 saat boyunca kalp atımları kaydedilir.

Çarpıntı rahatsızlığı tedavisinde kişinin sağlık problemleri giderilmesi, ilaç kullanımına başlanması ve cerrahi müdahale ile ritim düzenleyici cihazların takılması gibi işlemler gerçekleştirilebilir.

Çarpıntı Sebepleri Nelerdir

Egzersiz. Stres, korku, endişe. Ateş. Kafein, nikotin, alkol, kokain, bazı diyet hapları gibi uyarıcılar. Tiroid bezinin fazla çalışması. Kansızlık. Derin nefes alıp verme. Kandaki oksijenin düşmesi. Tiroid, astım, hipertansiyon, grip, depresyon, ritim düzenleyici ilaçların bazıları. Kalp hastalıkları. Panik atak.

Çarpıntıdan Korunmak İçin Ne Yapılmalı?

Uyarıcı özelliği olan alışkanlıklarınızdan (çay, kahve, sigara, alkol, kokain, çikolata, kola) ve ilaçlardan uzak durun.

Dengeli ve yağ içeriği düşük beslenin.

Aşırı kiloluysanız kilo verin.

Düzenli egzersiz yapın.

Stresinizi kontrol altına alın (yoga meditasyon veya ilaçla).

Uykunuzun düzenli olmasına dikkat edin.

Kan basıncınızı, kolesterol ve şekerinizi kontrol altında tutun.

Ritm düzenleyici ilaçları düzenli kullanın.

Doktora danışmadan kesmeyin.

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık