Reklam

Kalp Çarpıntısı Neden Olur Nasıl Geçer?

4 yıl önce
61 kez görüntülendi

Kalp Çarpıntısı Neden Olur Nasıl Geçer?
helal tüy azaltıcı

Kalp çarpıntısı sık yaşanan bir sorun değilse, korkmaya gerek yok. Ancak sürekli devam eden çarpıntılar mevzu bahis olduğunda mutlaka sorun ciddiye alınmalıdır. Yaşamsal organlarımız arasında en önemlisi olan kalp, kesinlikle ihmale gelmez.

İhmal edilen kalp öldürür!

Kalpte yaşanan sorunlar çok ciddi olabiliyor. Birçok kişi yaşadığı sorunları göz ardı edip, doktora gitmiyor, sağlık kontrolünden geçmiyor ve “bana bişey olmaz” deyip kendince iyi olmaya çalışıyor. Fakat kalp söz konusu olduğunda ihmalin sonucun ölümcül olabilir.

Kalp çarpıntısı nedenleri

Kalp çarpıntısı yazımızın başında da dediğimiz gibi, uzun süredir ve belirli aralıklarla devam ediyorsa ciddi bir kalp hastalığını işaret ediyor olabilir. Mutlaka bir doktora maueyen olmalı ve altta yatan sebebi araştırmalısınız. Ancak ara ara söz konusu olan çarpıntılar basit nedenlere dayanır.

Egzersiz

Çay, kahve, kola veya enerji içeceği aşırı tüketimi

Ateşlenme

Bir takım ilaçlar

Stres, üzüntü, aşırı heyecan gibi duygular

Tiroid bezi hastalıkları

Damar hastalıkları

İşte tüm bunlar kalp çarpıntısı nedenleri başına gelmektedir.

Dinlenme halinde kalp çarpıntısı

Eğer bir sorun yaşıyorsanız bunun nedeni ise büyük olasılıkla ektotip kalp atışıdır. Kalp bir vuruş atlamış gibi hissedilir çünkü vaktinden evvel gerçekleşen bir vuruşu telafi etmek için bir duraklama yaşanır. Ektopik atışlar genellikle sigara içtikten veya kafein ya da alkol kullandıktan sonra meydana gelir.

Kalp Çarpıntısı Nasıl Geçer? Öncelikle kalp çarpıntısının altında yatan nedenler araştırılır. Sebep anlaşıldığı zaman, nedene yönelik tedaviler uygulanır. Kalp çarpıntısı vücudun oksijensiz ve besinsiz kalmasından da kaynaklanır. Bu durumun önüne geçmek ve kalp çarpıntısının tedavi edilmesi için aerobik egzersiz programları uygulanabilir. Folat, magnezyum, B6 ve B12 vitaminleri vitamin eksikliklerinin giderilmesi de kalp çarpıntısı tedavi yollarındandır. Aşırı kilolardan kurtulma Kafein ve kola gibi adrenalin yükselten içeceklerden uzak durma Sağlıklı beslenme Alkolden uzak durma tavsiye edilir.

Kalp çarpıntısının bitkisel tedavisi

Şifalı otlar konusunda deneyimli bir doktorun tavsiyesi haricinde kalp çarpıntısı için hiçbir bitkisel ilaç kullanmayın. Doktorun önerebileceği bitkilerden biri, kalbin pompalama gücünü artıran alıç olabilir.

 

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık