Reklam

Kalıtsal Hastalıklar Nelerdir?

5 yıl önce
67 kez görüntülendi

Kalıtsal Hastalıklar Nelerdir?
helal tüy azaltıcı

Kalıtsal olarak annede ve babada bulunan hastalıklar doğan bebeğe kusurlu genler aktarılmasına neden olur ve bebekte anne ve babada bulunan hastalıkların görülme riski bulunmaktadır. Ancak, her çocuk için bu durum geçerli değildir.
Eğer kalıtsal hastalıklar riski taşıyan çocuğun sağlığına dikkat edilirse ve çocuk bir yetişkin olduğunda önlem almaya devam ederse, annesinde ve babasında bulunan genlerle geçiş gösteren hastalıklara karşı direncini arttırmış olabilir. Kalıtsal hastalıklara yakalanmamak için önlem almak şarttır. Fakat bazı çocuklarda ise önlem alınsa dahi söz konusu genetik hastalığın geçme ihtimali de bulunmaktadır.

Genler DNA’dan yapılmıştır ve bir canlının büyümesi, gelişmesi ve yaşamını sürdürmesi için gerekli bilgileri taşıyan kalıtım birimidir. Yeni doğan bir bebeğin anne-babasından kalıtım yoluyla aldığı bütün genleri normal ise sağlıklı dünyaya gelecektir. Ama bazı bebeklerde, anne ya da babadan gelen kromozomların biri ya da bir kaçı kusurlu olabilir. Bu durumda bebekte kalıtsal hastalık ya da bozukluk ortaya çıkar. Birçok ülkede yaklaşık her 30 bebekten birinde genetik hastalık ya da bozukluk söz konusudur. Kalıtsal hastalıkların bir çoğu ameliyatla, ilaçlarla ve çeşitli uygulamalarla denetim altına alınarak hasta çocukların yaşamlarını normal olarak sürdürmeleri sağlanabilir.

Çeşitlerine göre kalıtsal hastalıklar aşağıda maddeler halinde sıralanmıştır:

1. Kalıtsal Metabolik Hastalıklar

Şeker Hastalığı (Diyabet) Guatr Hastalığı Fenilketonüri

2. Kalıtsal Kas İskelet Sistemi Hastalıkları

İnflamatuar Artritler Juvenil Romatoid Artrit (JRA) Romatoid Artrit Ankilozan Spondilit Miyopatiler Müsküler Distrofiler Osteoporoz (Kemik Erimesi)

3. Kalıtsal Nörolojik Hastalıklar

Çocuklarda Görülen Kalıtsal Nörolojik Hastalıklar Yetişkinlerde Görülen Kalıtsal Nörolojik Hastalıklar

4. Kalıtsal Kan Hastalıkları

Alyuvar (Eritrosit) Kaybının Arttığı Durumlar Eksikliklere Bağlı Kansızlıklar Alyuvar Yıkımının Arttığı Durumlar Akyuvarlarla İlgili Hastalıklar Kan Pulcukları (Trombositler) İle İlgili Hastalıklar Kanamalı Hastalıklar (Pıhtılaşma Bozuklukları)

5. Kalıtsal Kalp Hastalıkları

Çocuklarda Görülen Kalp Hastalıkları Yetişkinlerde Görülen Kalp Hastalıkları

6. Hipertansiyon (Yüksek Tansiyon)

7. Kalıtsal Onkolojik Hastalıklar (Kanserler)

Kan Kanserleri (Lösemiler) Lenfoma Akciğer Kanseri Bağırsak (Kolon) Kanseri Prostat Kanseri Meme Kanseri

8. Kalıtsal Solunum Hastalıkları

Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı(KOAH) Kistik Fibrozis Astım

9. Diğer Kalıtsal Hastalıklar

Bulaşıcı Sarılık AIDS ve HIV

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık