Reklam

İnsanlarda Destek ve Hareket Sisteminin Sağlığı

4 yıl önce
55 kez görüntülendi

İnsanlarda Destek ve Hareket Sisteminin Sağlığı
helal tüy azaltıcı

Kaslarımızın hastalıklardan ve her türlü sorunlardan uzak kalması, kemiklerimizin de güçlü olması ve hastalıklara karşı direnç göstermesi açısından, insanlarda destek ve hareket sistemi sağlığı önemi büyüktür. Hareket sistemi ve sağlığı için dikkat edilmesi gerekenler nelerdir sizler için maddeler halinde yazdık.

İnsanlarda destek ve hareket sisteminin sağlığını korumaya ilişkin yapılması gereken pek çok şey vardır. Kasların ve kemiklerin yapısında oluşacak sorunların üstesinden gelmek ve bu sorunlar kısa zamanda baş edebilmek için çok daha sağlığımıza dikkat etmemiz gerekir. İnsanlarda hareket ve destek sisteminin sağlığı nasıl korunur, buyurun öğrenelim.

Sırt çantası taşıyorsak iki omzumuzda taşımalı, tek omuzda taşımamalıyız. Yere eğilirken dizleri bükerek eğilmeliyiz. Belimizden bükülerek eğilmek omurgamızın hasar görmesine neden olur. Ani hareketlerden kaçınmalıyız. Kemiklerimizin güçlü olması için kalsiyum ve D vitamini bulunan gıdalardan bolca tüketmeliyiz. Kalsiyum daha çok süt ve süt ürünlerinde bulunur. Güneş ışığı derimizde D vitamini üretilmesini sağlar. Bu nedenle güneş ışığı kemiklerimiz için faydalıdır. Düzenli egzersiz yapmak, koşmak yüzmek, tenis oynamak gibi sporlar kas ve kemiklerimizi güçlendirir. Parmaklarımızı kıtlatmamalıyız. (Bazı insanlarda parmak kıtlatma alışkanlığı vardır. Bu hareket eklemlerdeki kıkırdakların zarar görmesine neden olabilir.) Tehlikeli sporlar yapılırken koruyucu ekipmanlar kullanmalıyız. Örneğin dizlik ve kask gibi koruyucular. Yüksek topuklu ayakkabı kullanılmamalıdır.

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık