Reklam

Histamin Alerjisi Nedir?

4 yıl önce
50 kez görüntülendi

Histamin Alerjisi Nedir?
helal tüy azaltıcı

Histamin bir organik nitrojen bileşeni olup yeniden natürel bir amino asit olan histidin’den bir molekül kabonmonoksit eksilmesi neticesi türemekte ve bu kimyeviler çoğunlukla alerji ve alerjik reaksiyonlarla alakadardır. Alerji reaksiyonması toz, polen gibi günlük hayatta sürekli karşılaşmış olduğumuz bazı takım maddelere yönelik olarak bağışıklık sistemimizin gereğinden fazla duyarlılık gösterip bu gibi maddelere maruz kalındığında antikor salgılayarak mücadele gücünü artırmasıdır. Antikor salınımı esnasında pek çok alerjik alakadar görünen histamin gibi bazı kimyevilerde salgılanmaktadır.

Alerjik reaksiyon sırasında mast hücreleri ve bazofil tarafından salgılanan histamin vücudun bazı bölgelerine tesir etmektedir. Histamin salgılandıktan sonra kan damarlarını genişleterek cilt üzerinde kızarıklık ve kaşıntı ile ortaya çıkan meseleleri tetikleyici bir rol oynamaktadır. Histamin, vücudun alerjik tepki verdiği pek çok madde yüzünden husule gelmektedir. Histamin bazı vaziyetlerde yumuşak adalelerde kasılmalara sebebiyet vererek soluk alışverişini zorlaştırabilmektedir ve bu durum ise astımın klasik belirtisidir.

Histamin tepkimesi antihistamin ilaçların yardımıyla olasıdır. Bu ilaçlar histamin reseptörlerini bloke ederek etkisini azaltmaktadır. Histamin genellikle az ve orta dereceli meselelere kapı aralamakla beraber vücudun fazla oranlarda histamin salgılaması vaziyetinde nefes almak güçleşebilir. Bu vaziyette alerji ve histemin tepkimesi rehabilitasyonu için kesinlikle bir uzmana gidilmeli ve profesyonel rehabilitasyon başlatılmalıdır.

Reklam

Histamin Alerjisi Nedir? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık