Reklam

Güneş yanıklarını ne geçirir?

4 yıl önce
65 kez görüntülendi

Güneş yanıklarını ne geçirir?
helal tüy azaltıcı

Güneş Yanıkları Nasıl Geçer

 

Güneş yanığı tedavisinde kullanılan bitkisel malzemeler ve kızarıklık geçirici kremler ile güneş yanığı tedavisi uygulayabilirsiniz. Güneşin altında uzun süre kalınması halinde cildin yıpranıp kurumasıyla oluşan güneş yanıkları ağrılar nedeniyle sizlere zor anlar yaşatabilir.

 

Güneş yanığı için en etkili çözüm, güneş yanığına karşı önceden önlem almaktır. Doğrudan güneş ışınlarına maruz kalacağınız durumlarda yüksek faktörlü güneş kremi kullanmak cildinizi güneşin zararlı ışınlarına karşı koruyacaktır. Doğal malzemeler kullanarak hazırlayacağınız maskeler ile güneş yanığı oluşan cildinize bakım uygulayabilir ve acısını hafifletebilirsiniz.

 

Güneş Yanığına İyi Gelen Karışımlar

 

Aloevera: Güneş yanıklarına aloevera jel uygulayarak yanıklarınızın hızla geçmesini sağlayabilir ve yanıklar nedeniyle oluşan ağrılarınızı hafifletebilirsiniz.

 

Çay: Güneşin altında kalarak güneş yanığı oluşan cildinize ve özellikle göz kapaklarınıza demlenmiş çay poşetlerini soğuk olması koşuluyla koyup ağrılarınızı hafifletebilirsiniz.

 

Elma Sirkesi: Güneş yanıklarına karşı elma sirkesi etkili bir tedavi yöntemi olabilir. İçini suyla doldurduğunuz küvete 2 çay bardağı elma sirkesi koyarak yarım saat dinlenin. Elma sirkesi yanıklar nedeniyle oluşan ağrılarınızı hafifletecektir.

 

Yoğurt: Güneş yanıklarına karşı en bilinen yöntem yoğurt tedavisidir. Güneş yanığı oluşan bölgeye gece yatmadan önce yoğurt sürülmesi ağrılarınızı hafifletecek ve rahat uyumanızı sağlayacaktır.

 

Güneş Yanığı Sonrası Dikkat Edilecek Noktalar

Güneş yanığı oluşan cildinize doktorunuzun tavsiye etmediği herhangi bir ilacı sürmeyin. Güneş yanığı sonrası alkol tüketmek vücudunuzdaki su kaybını arttıracağı için alkol tüketmeyin. Güneş yanığı sonrası bol su ve sıvı tüketmeniz, kaybettiğiniz sıvıyı geri almanızı sağlayacaktır. Cildinizde güneş yanığı ile birlikte baş dönmesi ve mide bulantısı yaşıyorsanız derhal doktora görünmelisiniz. Güneş yanığı nedeniyle cildinizde su kabarcıkları oluştuysa, kabarcıkları kesinlikle patlatmayın. Kabarcıkları patlatmak enfeksiyon kapma riski doğuracaktır.

 

 Güneş Yanığı İçin Maske Tarifi

 2 yemek kaşığı zeytinyağı

Aloevera yağı

1 şişe maden suyu

1 tatlı kaşığı lavanta yağı

 

Tüm malzemeleri belirtilen ölçülerde temiz bir kap içerisine koyarak karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı spreyli bir şişeye doldurarak cildinizdeki yanık oluşan bölgelere püskürtün. Ağrılarınızı hafifletecek ve yanıkların hızla geçmesini sağlayacaktır.

Reklam

Güneş yanıklarını ne geçirir? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık