Reklam

Gözde Çapak Neden Olur Nasıl Geçer?

3 yıl önce
33 kez görüntülendi

Gözde Çapak Neden Olur Nasıl Geçer?
helal tüy azaltıcı

Gözde Çapak Neden Olur Nasıl Geçer?

Sabah uyandıktan sonra çoğu kişi gözünde çapak olduğunu fark eder ve bu durum biz uykudayken gerçekleşir. Sebebi ise uykudayken gözyaşları kanalıyla nemlenen gözlerde, nemin sabaha kadar kurumasıdır. Ancak uyandıktan sonra, gün içerisinde gözlerde sümük benzeri, yoğun kıvamda, renkli bir çapaklanma meydana geliyor ve net görmeyi engelliyorsa, bu durumda enfeksiyon gibi faktörler düşünülür.

Gözde çapak nedenlerini bilmek çözüm bulmayı kolaylaştıracaktır ancak her koşulda, özellikle de çapakla birlikte gözlerde kızarma, yanma, bulanıklık benzeri başka belirtiler de varsa, mutlaka bir doktora görünmek en iyisidir.

Göz İltihabı

Göz Alerjileri

Göz Kuruluğu

Kornea Ülseri

Bebeklerde göz çapaklanması neden olur?

Göz çapaklanması meselesi da bebeğinizin ilk haftalarında karşılaştığı sorunların başında gelmektedir. Daha doğrusu yetişkinlerde de oluşabilen bu sorunun gözyaşı kanalının tıkanmasından husule gelir. Bilindiği gibi gözyaşı gözün, kendi çukurunda rahat hareket etmesine muavenet eder. Buradaki işlevini gördükten sonra gözyaşı kanalları yolu ile burun içine akar. İşte, bu noktadaki bir tıkanıklık çapaklanma şeklinde tarif edilir.

Yetişkin ve Bebeklerde Gözde Çapak Nasıl Geçer?

Bebeklerde görülen göz çapaklanmasının tedavisi ekseri ilk 6-9 ayda kendiliğinden geçiş gösterir. Uzman bir hekimin tavsiyesi üzerine hekiminiz tarafından size gösterilen şekilde bebeğinizin gözaltına masaj yaparak kanalın açılmasını kolaylaştırabilir ve bu sayede bebeklerde görülen göz çapaklanmasının geçmesi daha da kısa zamanda ve kolay olur. Eğer tedaviye yanıt alınmazsa, hekiminize başvurunuz. Bu gibi durumlarda çelik sonda müdahalesi ile kanalın açılması sağlanıyor.

Yetişkinlerde meydana gelen göz çapaklanması kendinden geçebilecek zararsız bir şey olabileceği gibi enfeksiyon kaynaklı bir rahatsızlık da olabilir, kesinlikle tedavisi ihmal edilmemelidir. Yetişkinlerde göz çapaklanması tedavisi yapılmadığı sürece daha büyük rahatsızlıklara yol açabildiğinden, bu gibi durumlarda mutlaka uzman bir hekime muayene olmak gerekir.

 

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık