Reklam

Emzirirken Memede Kızarıklık ve Ağrı Nasıl Geçer?

4 yıl önce
42 kez görüntülendi

Emzirirken Memede Kızarıklık ve Ağrı Nasıl Geçer?
helal tüy azaltıcı

Memede kızarıklık ve şişme durumu mastitis olarak isimlendirilen bir sorundur. Kimi zamanda iltihapla birlikte görülen bir şikayettir. Eğer memede kızarıklık, şişlik ve ağrı zamanında tedavi edilmemiş bir süt kanalı tıkanıklığından doğan sorundur.

Emzirirken meme şişmesi, kızarıklık ve ağrı sorununun tedavisi mutlaka zamanında yapılmalıdır. İşte emzirirken memde şişlik ve ağrı tedavisi için yapılması gerekenler.

Meme üstünde kırmızı bir leke veya acı veren yumru; ve bunlar ateşli de olabilir. Yeterli dinlenme, iyi beslenme ve hijyen, bu dönemde son derece önemlidir.

Eğer:

Memenizin üzerinde sancıyan ve sert bir şişlik varsa

Memenizin herhangi bir yerinde aşırı bir sıcaklık hissediyorsanız

Bu bölgede kızarıklık ve sancı fark ediyorsanız

Emzirmeden sonra genel bir yorgunluk hissediyorsanız

Vücudunuzda sancılar varsa ve bitkin gibiyseniz

Bu aşağıdaki öneriler yardımcı olabilir:

İki memeden de bebeğinizi sık sık emzirin, her 2-3 saatte bir (gece dahil);

etkilenen memeyi boşaltın, ve beslemeden sonra da süt çekin. Bu, o bölgede kanın akışını arttıracak ve sütün akışı iltihabın temizlenmesine yardımcı olacaktır.

Daha çok dinlenmeye çalışın (bebeğiniz uyuduğu zamanlar siz de uyuyun). Yapılan bir araştırmaya göre, stres ve yorgunluk, mastitis’e yol açan nedenlerin başında geliyorlar.

Bölgeye ıslak veya kuru ısı uygulayın. Bu bir sıcak su şişesi olabilir; ılık kompres olabilir, ılık bir duş veya banyo olabilir.

Sancılı memenizi, ılık su dolu bir tasa, günde birkaç kez on dakika süresinde daldırabilirsiniz. Bu sizi çok rahatlatacak ve tıkanmaya yol açan katılaşmış sütü de harekete geçirecektir. Ancak bazı anneler, memeyi serinleterek de rahatlarlar.

Göğüs kafesinizden meme ucuna doğru, sancılı bölgenin üzerinden elinizi geçirerek, emzirmeden önce ve sonra, masaj yapın.

Emzirirken, bebeğinizin burnunu ve çenesini, sancıyan bölgeye doğru çevirin.

Dar kıyafetler giyinmekten kaçının.

Bu dönemde sutyen giymemek sizi daha da çok rahatlatabilir.

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık