Reklam

Emziren Annelerde Gaz Yapan Yiyecekler

4 yıl önce
50 kez görüntülendi

Emziren Annelerde Gaz Yapan Yiyecekler
helal tüy azaltıcı

Emzirme döneminde gaz yapan yiyeceklerden uzak durulmaması, hem annede hem de bebekte çeşitli şikayetlerin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Emziren annelerde hangi gıdalar gaz yapar, emziren annede gaz yapan yiyecekler başlığı altında açıklandı.

Yenidoğan bir bebeğin sağlıklı gelişiminin en iyi yolu, anne sütü ile beslenmesidir. Düzenli olarak bebeklerini emzirmeleri gereken anneler, aynı zamanda yediklerine, içtiklerine de çok dikkat etmelidir. Çünkü tükettikleri her şey anne sütünden bebeğe geçmekte ve bebeği de etkilemektedir.

Emzirme döneminde annenin sağlıklı gıdalar alması, bebeğinin de sağlıklı bir süt emmesi anlamı taşır. Dolayısıyla emzirme döneminde annenin nasıl beslendiği, neleri yiyip yemediği oldukça önem taşır.

Emziren annelerin en büyük sıkıntısı ise, gaz problemidir. Annenin yediği bazı yiyecekler bebeğe gaz yapmaktadır. Emzirme döneminde annenin yediği gıdalar arasından hangileri gaz yapar, emzirme döneminde nasıl beslenilmelidir, bebeklerde gaz yapan besinler nelerdir işte tüm bu soruların yanıtları.

Emziren annede gaz yapan yiyecekler

Kuru fasulye, bakla ve bezelye gibi baklagiller Karnabahar, brokoli, pırasa ve lahana gibi sebzeler Kepekli yiyecekler Portakal, limon, erik, kayısı, armut, şeftali ve greyfurt gibi meyveler Soğan Kafein içeren içecekler Çikolata Çay Kızarmış, yağlı ya da çok baharatlı yiyecekler Süt ürünleri (özellikle anne laktoza karşı duyarlı ise) Soda Şarküteri ürünleri Fındık ve fıstık gibi kuruyemişler Çiğ sebze ve meyve

 

Emzirme Döneminde Nasıl Beslenmeli?

* Emzirme döneminde beslenme düzenli olmalı, zayıflamak için kesinlikle uzun süre aç kalınmamalıdır. Ayrıca emzirme döneminde diyet kesinlikle tavsiye edilmez. Ancak yinece yüksek kalori içeren yağlı, unlu ve şekerli gıdalardan uzak durulmalıdır.

* Emzirme döneminde kansızlığa yol açan çay ve kahve gibi içeceklerden uzak durulmalıdır.

* Hazır meyve suları yerine, taze sıkılmış mevsimlik meyve suları içilmelidir.

* Sigaradan da uzak durulmalıdır.

* Vejetaryen beslenen anneler ise, B12 eksikliği yaşamamak için mutlaka b12 vitamin takviyesi almalıdır. Çünkü bu vitamin bebeğin gelişimi için son derece mühimdir.

* Doktor önerisi ile varsa D vitamini eksikliğini gidermek adına, Vitamin D takviyesi de alınmalıdır.

* Alkolden uzak durulmalıdır.

 

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık