Reklam

Ele Kramp Girmesi Nedenleri

4 yıl önce
63 kez görüntülendi

Ele Kramp Girmesi Nedenleri
helal tüy azaltıcı

Elde adale ve sinirler dahil olmak üzere değişik yapılar vardır ve el krampları bunları etkileyen rastgele bir etmenden dolayı husule gelebilir. Eldeki sinirlere alınan bir darbe yada yaralanma, elin her gün aşırı kullanımından husule gelen yorgunluk da geçici yada akut olarak el kramplarının görülmesine kapı aralayabilir. Hızlı soluk alma nedeni ile kandaki karbondioksit düzeyi çok düşük olduğunda da el adalelerinde de kramp görülme ihtimali vardır.

Elde Kramp Nedenleri

El krampları çoğunlukla kısa geçicidir, ancak şiddetli ve ağrılı olabilir ve bazen karıncalanma veya yanma hissi (parestezi) ile birlikte husule gelerek, korkutabilir. Karıncalanma ve yanma hissi ile beraber oluşan durumlar periferik sinirlerdeki bir hasar nedeni ile husule gelmektedir. Periferik nöropati ise periferik sinirlere zarar veren bir vaziyet yada diyabet (şeker hastalığı sebebiyle ortaya çıkabilir.

El kramplarına vücudun susuz kalması (dehidrasyon), kalsiyum ve magnezyum düzeylerinin düşük olması da kapı aralayabilir. Isı veya sıcaklık nedeni ile vücutta oluşan dehidrasyon bilhassa el, kol, bacak ve ayaklarda krampların yaygın sebepleri başında gelmektedir.

El krampları yaralanma veya kas yorgunluğu gibi faktörlere bağlı olarak da oluşabilir (akut) veyahut böbrek hastalığı ve diyalize girme gibi durumlardan kaynaklandığı taktirde kronikleşebilir. Kimi durumlarda, el krampları tiroid bozuklukları, distoni veya diyabet gibi tüm vücudu etkileyen kronik tıbbi durumların bir neticesi olarak ortaya çıkabilir.

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık