Reklam

Donmalarda ilk yardım nasıl yapılır?

4 yıl önce
40 kez görüntülendi

Donmalarda ilk yardım nasıl yapılır?
helal tüy azaltıcı

Organ donmalarında ilk yardım

Donma tehlikesi ile karşı karşıya kalan kişinin dokuları soğuğun etkisi ile yeterli derecede kanlanamadığı ve beslenemediği için organda hareket azlığı, uyuşukluk, şişme, morarma, ağrı ve yaralar meydana gelir. Bu kişilere ilk olarak ılık uygulama yapılmalıdır.

Donma tehlikesi yaşayan organılık su ile doldurulmuş kabın içine daldırılır ve biraz beklendikten sonra ılık suya yavaş yavaş sıcak su takviyesi yapılır. Bunun yanı sıra söz konusu organ giysilerle de örtülerek ısıtılmaya çalışılabilir. ancak kesinlikle ama kesinlikle donma tehlikesi geçiren organa direk olarak sıcak su tutulmamalıdır. Oluşan yaralar ise patlatılmamalı sadece yaralara steril kuru pansuman yapılmalıdır.

Tüm vücudun donmasında ilk yardım

Vücudun tamam donma tehlikesi geçiriyor ise kişinin derisinde pürüzlenme, kıllarda dikleşme, karıncalanma ve sızlanma, deride soğukluk ve solukluk, his kayıpları, bitkinlik, uyuşukluk, uyku hali ve katılaşma gibi belirtiler meydana gelir. Böyle bir durumda ise donmayı önlemek amacıyla hastaya şekerli sıcak bir şeyler içirmeli ve yedirmelidir.

Donma tehlikesi yaşayan kişiye kalın giysiler giydirilmeli, üzeri de kalın örtülerle örtülmelidir.

Kişi kesinlikle uyutulmamalı, ılık odada tutulmalı ve bir süre sonra odanın sıcaklığı yavaş yavaş arttırılmalıdır.

Kesinlikle ama kesinlikle kişi birden sıcak odaya sokulmamalı, alkollü içecekler içmemeli, kar ile vücudu ovulmamalı ve masaj yapılmamalıdır.

Reklam

Donmalarda ilk yardım nasıl yapılır? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık