Reklam

Doğurganlık Yaş Sınırı Kaçtır?

4 yıl önce
62 kez görüntülendi

Doğurganlık Yaş Sınırı Kaçtır?
helal tüy azaltıcı

Sağlıklı bir bebek dünyaya getirmek için anne adayının gebe kaldığı yaş çok önemli bir faktördür. Ne çok erken ne de çok geç gebe kalmanın bir takım sıkıntıları bulunmaktadır. Ancak gelişen teknoloji ile birlikte tıp alanında yaşanan değişimler, doğurganlıkta yaş sınırı biraz daha üst seviyelere çekti. Fakat yinede sağlıklı bir gebelik ve bebek için doğurganlık yaş sınırını aşmamak gerektiğinin de altı çizilmeye devam ediliyor.

Günümüz kadınlarının, eskiye nazaran değiştiği için bebek sahibi olmak hep geriye itiliyor. Fakat, unutulan bir şey var. Gebelikte ki yaş sınırı… Uzmanlara göre 20’li yaşlarda gebe kalmak hem anne hem de bebeği açısından çok sağlıklı bir yaştır. Yaş ilerledikçe doğumsal anomalilerle karşılaşma ihtimali artıyor. Keza, erken yaşlarda gebe kalmakta aynı sıkıntıları doğuruyor. 20 yaşından önce gebe kalan kadınların da bebeklerinin de sağlığı tehlikeye girebiliyor.

Doğurganlık Yaş Sınırı

Yapılan araştırmalar neticesinde sağlıklı bir bebek sahibi olmak için ideal yaş sınırı 35-37’dir. Kariyer peşinde koşan, ekonomik güvence sağlamaya çalışan veya evlilik ilişkisinin zeminini sağlamlaştırmak isteyen kadınlara uzmanların tavsiyesi, bu yaş sınırı öncesinde gebe kalmak, çocuk sahibi olmaktır. Çünkü yaş ilerledikçe kadınlarda yumurta sayısı azalıyor, gebe kalma şansı da düşüyor.

Yaş ilerledikçe yumurta kaybı artıyor

Kadınların ömür boyunca sahip olacağı yumurta sayısı, henüz anne karnındayken oluşuyor. Doğduktan sonra büyüme sürecinde ise giderek azalmaya başlıyor. Yaklaşık olarak 6-7 milyon yumurta ile doğan kız bebekler, büyüdükçe yumurta kaybetmeye başlıyor. Doğumda 1-2 milyon, ergenlikte 300 bin, 37 yaşına kadar ise 25 bine kadar iniyor yumurta sayısı. Her regl döneminde de bir yumurta dışarı atılıyor. Menopoza kadar 350-400 yumurta harcanmış oluyor. Doğurganlıkta düşüş yaşama ise 30 yaşlarından itibaren başlıyor.

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık