Reklam

Diz Ağrısı Neden Olur Nasıl Geçer?

4 yıl önce
53 kez görüntülendi

Diz Ağrısı Neden Olur Nasıl Geçer?
helal tüy azaltıcı

Diz vücuttaki en karmaşık ve en büyük eklemlerden biri olmakta ve gün içinde pek çok hareketimize bağlı olarak çok fazla kullanıldığı için yaralanma, incinme gibi şikayetlerle sıklıkla mücadele etmeye çalışmaktadır.
Konu diz olduğunda, karmaşık yapısından dolayı pek çok değişik sorundan kaynaklı olarak meydana gelebildiğini söyleyebiliriz. Mevzubahis diz olunca diz ağrısının yeri ve ağrının şiddeti, ağrının neden kaynaklandığına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir.

Diz ağrısının sebepleri hakkında kesin bir şeyler söylemek için, hastanın dikkatlice muayene edilmesi ve eşlik eden belirtilerin gözden geçirilmesi gerekir.

Diz ağrısına eşlik eden bir takım diğer belirtiler şişme ve sertlik, kızarıklık, dokunulduğunda sıcaklık, çıtırdama sesi, kilitlenme veyahut dizi tamamiyle düz hale getirememe yönündedir. Çoğu ehemmiyetsiz ağrılardır, kendiliğinden kısa sürede geçiş göstermektedir. Diğer taraftan meselenin ne olduğuna bağlı olarak dizin bir operasyona da ihtiyacı olabileceği unutulmamalıdır.

Yaralanmaların Neden Olduğu Diz Ağrıları

Patellar (Diz Kapağı) Tendinit Menisküs Yırtığı Ön Çapraz Bağ (ACL) Yaralanmaları Diz Bursiti

Diz Ağrısının Yaralanma Dışındaki Nedenleri

Dizin Kilitlenmesi Osteoartrit (Eklem Kireçlenmesi) İltihaplı Romatizmal Hastalıklar Osgood-Schlatter Hastalığı Kondromalazi patella (Koşucu Dizi) Diz Ağrısı Nasıl Geçer?

Diz ağrısı bitkisel tedavisi

* 4 bardak suya; 6 tane lahana yaprağı konur. Kaynatıldıktan sonra süzülür. 1 tane lahana yaprağı alınıp, ağrıyan yere sarılır. Soğudukça, yenisiyle değiştirilir.

*4 bardak suya birkaç parçaya ayrılmış 8 adet at kestanesi ve bir çorba kaşığı at kestanesi tohumu konur, yarım saat kaynatıldıktan sonra suyun üstüne toplanan tabaka alınıp, temiz bir şişeye doldurulur. Bu sıvıyla, ağrıyan yerler ovulur.

* Yarım litre suya; 3 çorba kaşığı ufalanmış papatya çiçeği konur. 15 dakika kaynatıldıktan sonra süzülür. Bu suyla, ağrıyan yerler ovulur.

* 2 kahve fincanı zeytinyağına; 3 kahve fincanı ufalanmış defne yaprağı konur. 12 saat bekletilir.

Diz ağrısı tıbbi tedavi

* Tedavi diz ağrısının nedenine göre biçimlendirilir.

* Tendon, yaralanma, aşırı yüklenme-antreman kökenli ön diz ağrılarında öncelikle RICE protokolü (dinlenme-buz-elastik bandaj-yukarıda tutma) uygulanır.

* Arkasından egzersiz, germe, fizyoterapi ile esnetme, çabukluk, kuvvetlendirme, koordinasyon çalışmaları yapılır.

* Bu çalışmalar normale dönünceye kadar devam eder.

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık