Reklam

Çocuklarda Romatoid Artrit Nedenleri

4 yıl önce
40 kez görüntülendi

Çocuklarda Romatoid Artrit Nedenleri
helal tüy azaltıcı

Çocukluk döneminin en sık rastlanılan kronik hastalıklarından birisi olan Jüvenil romatoid artritin (JRA), çeşitli belirti ve şikayetler ile kendini göstermektedir. Uzman doktorlar bu hastalığın çocuklarda dizler, ayak ve el bileği, çenede şişme, kızarıklık ve eklem yüzeyinde bozulmalar meydana geldiğini söylüyorlar.

Çocuklarda Jüvenil romatoid artrit nedenleri ise kesin olarak bilinmiyor. Kronik bir hastalık olan Jüvenil romatoid artritin, 100 bin çocuktan 15-20’sinde görüldüğü biliniyor. Kalıcı eklem iltihabına yol açabilen bu hastalığın tedavisine erken dönemde başlanmalıdır.

Çocuklarda üvenil romatoid artritin, otoimmün (vücudun bağışıklık sisteminin sağlıklı bir dokuya saldırıp zarar vermesi sonucu ortaya çıkan hastalıklar) ve idiopatik (nedeni bilinmeyen) bir hastalık olduğunu belirterek, viral ve bakteriyel bazı enfeksiyonların bu hastalığa neden olabileceğini bildirdi.

Genetik yatkınlığın ve ağır stresin (bir yakınını kaybetme ya da anne-baba ayrılığı) de başka bir etken olduğunu ifade eden uzmanlar, ancak pek çok kronik iltihabi hastalıkta olduğu gibi jüvenil romatoid artritte de kesin nedenlerin bilinmediğini vurguladı.

Jüvenil romatoid artritte, vücudun kendi eklem hücrelerine karşı saldırıya geçtiğini, bunun sonucunda da eklemde bulunan kemik, kıkırdak ve bağ dokusu ile kemik zarının normal dokusunu kaybederek şekil bozukluğu geliştiğini belirten uzmanlar, eklemde şişlik oluştuğunu, bu şişlik uzun süreli olduğu zaman eklemde engellere neden olduğunu söyleniyor.

 

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık