Reklam

Çocuğa Televizyonun Zararları

4 yıl önce
43 kez görüntülendi

Çocuğa Televizyonun Zararları
helal tüy azaltıcı

Çocuklarınızı sürekli televizyon başında oturtmanız konusunda uzmanlar uyarıyor. Çocuğu susturmak ya da sizin biraz rahat etmeniz için çocuğu alıp televizyon önünde saatlerce oturtmanız çocuğunuzun sağlığı açısından çok riskli bir davranıştır.

Birçok ebeveyn çocuğunun bilinçsiz şekilde televizyona bağımlı olduğundan bihaber. Eğer televizyon çocuklar tarafından kötü yönde kullanılırsa, beyinleri ciddi sorunlar husule geliyor. Çocukların televizyon izlemesinin zararları konusunda uzmanlarımızın yaptıkları araştırma sonuçlarını sizlerle paylaşıyoruz.

Televizyonun çocuklar üzerindeki etkisini araştıran Amerikan Yale Üniversitesi Televizyon Araştırma ve Danışma Merkezi ilginç sonuçlar ortaya çıkarmış. Araştırmaya göre Amerikalı bir çocuk, 12 yaşına gelene kadar, televizyonda 8 bini cinayet olmak üzere ortalama 100 bin şiddet içerikli görüntü izliyor. Türkiye’deki ‘televizyon izleme durumu’ hakkında da bir fikir sunan araştırmaya göre Amerika’da okul çağındaki bir çocuk, haftada ortalama 27 saat televizyon izliyor. Çocuklar için hazırlanan televizyon programlarında saatte 20 şiddet olayı yer alıyor. 6 yaşındaki çocukların televizyon izleme süresinin yüzde 40’ı, 12 yaşındakilerinse yüzde 80’i yetişkin programlarını izlemekle geçiyor.

Amerika Pediatri Akademisi’ne göre, çocukların günde 1, en fazla 2 saatten fazla televizyon izlemesi son derece zararlı. Aksi halde bu durum çocuklarda telafisi mümkün olmayan yaralar açıyor. Çünkü fazla televizyon izleyen çocuk;

1- Başkalarının çektikleri acı veya sıkıntılara duyarsızlaşıyor.

2- Çevrelerine ve çeşitli olaylara karşı bir korku geliştiriyor.

3- Başkalarına karşı saldırgan veya zarar verici davranışlar geliştirme eğilimi içine giriyor.

4- Sürekli televizyonun karşısında oturduğu için aşırı kilo problemi artıyor.

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık