Reklam

Bilinç bozukluklarında ilk yardım

4 yıl önce
34 kez görüntülendi

Bilinç bozukluklarında ilk yardım
helal tüy azaltıcı

Bilinç bozukluğu yada bilinç kaybı, beynin yerine getirmesi gereken faaliyetleri yapmaması sonucunda uyku hali ile başlayarak hiçbir şeye kadar tepki vermeme haline denilmektedir.

Bilincin kısmen ya da tamamen kaybolması durumunda uygulanacak ilk yardım çok önemlidir. Bilin bozukluğunda ilk yardım nasıl yapılır buyurun makalemizin devamından öğrenelim.

Bilinç bozukluklarında uyku hali ya da koma görülebilir. Beyne giden kan akışında azalma söz konusu olması, kısa süreli, yüzeysel ve geçici bilinç kaybına sebep olmaktadır. Geçici bilinç bozukluklarında ilk müdahale yaşamsal bulguları değerlendirmekle olmalıdır.

Bilinç kapanıklığı durumlarında sık sık solunum ve nabız kontrol edilmelidir.

Uzun süreli bilinç kaybı koma hali olarak isimlendirilir. Düşme veya şiddetli darbe, özellikle kafa travmaları, zehirlenmeler, aşırı alkol, uyuşturucu kullanımı, şeker hastalığı, karaciğer hastalıkları, havale gibi rahatsızlıklar ve durumlar bilinç bozukluğunun koma halidir.

Hasta veya yaralı sırt üstü yatırılmalı, ayakları 30 cm kaldırılmalı, sıkı giysiler gevşetilmeli, kusma söz konusu ise yan yatırılmalıdır.
Hem geçici hem de kalıcı, kısa veya uzun süren bilinç kayıplarında mutlaka 112 acil servis aranmalıdır.

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık