Reklam

Bel Ağrısının Nedenleri

4 yıl önce
38 kez görüntülendi

Bel Ağrısının Nedenleri
helal tüy azaltıcı

Bel ağrısı çoğu zaman yorgunluk gibi nedenlerden kaynaklı husule gelmektedir. Ancak bel ağrısının sürekli ve kronik bir hal almasının altında mütenevvi hastalıklar yatıyor olabilir. Bel ağrısından şikayet eden hastaların bu sorunla neden karşılaştıklarını anlamaları için muhakkak bir uzmana başvurmalı ve muayene olunmalıdır.
Gerekli tetkikler ve muayene sonrasında bel ağrısı nedenleri ortaya çıkartılır ve nedene yönelik tedavi girişimlerine başvurulur.

Bazen bel ağrısı dönemsel rahatsızlıklardan da kaynaklı olabiliyor. Kaslar, bağ dokuları yada kemik ağrıları bel ağrısına sebep olan faktörlerdir. Kireçlenme yada fıtık, iltihabi rahatsızlıklara yada bel kayması sorunlarda bel ağrısı nedenleri arasındadır. Meslek ve genetik faktörlerin de bel ağrısının ortaya çıkmasında etkisi bulunabiliyor.

Bedensel işlerde, iş yükünün ağırlığı beli etkiler ve bunun yanı sıra uzun süre hareketsiz kalan işlerde çalışmakta bel ağrısı sebeplerindendir. Uzun süreli yapılan yürüyüşlerde eğer beden uzun süredir hareketsiz kalmışsa, yürüyüş kişide bel ağrısı yaratabilir. Gün içinde yaptığınız hareketlere dikkat ederek bel ağrısını azaltabilir ve engelleyebilirsiniz.

Bel Ağrısını Azaltma Yöntemleri

Bedeni sürekli olarak hareketsiz bırakmaktan vazgeçin.

Öne eğilirken dizleri bükerek eğilin.

Vücut ağırlığınızın % 30 undan fazlasını kaldırmayın.

Sırt ve karındaki kasları güçlendirici sporlar yapabilirsiniz. Örnek yüzme, yürüyüş, karın egzersizleri.

Hızla kilo alan kişilerde yada kilolu kişilerde bel ağrısına sıksık rastlanmaktadır. Bu yüzden kilo alımına uygun bünyelerin kilo almamak için dikkat etmesi kilolu olan kişilerinde kilo vermeleri gerekmektedir.

Bel ağrısı eğer uzun bir süredir geçmiyorsa mutlaka uzmana başvurun. Bel ağrısına eşlik eden güç kaybı, his azalması, dengesizlik, konuşma bozukluğu, ağrı şiddetlenmesi de söz konusuysa fazla zaman kaybetmeden doktora başvurun. Geçmiş olsun…

 

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık