Reklam

Bayat Yumurta Nasıl Anlaşılır?

4 yıl önce
59 kez görüntülendi

Bayat Yumurta Nasıl Anlaşılır?
helal tüy azaltıcı

Kahvaltıların vazgeçilmezi ve temel gıda maddelerimizden birisi olan yumurtanın sağlığa pek çok anlamda faydası vardır. Fakat hem bu faydaların kaybolmaması, hem de zehirlenmelere karşı sabahları ve diğer öğünlerde yediğimiz yumurtanın taze olması oldukça mühimdir. Ancak tükettiğimiz tazeliğinden ne kadar eminiz? Bir yumurtanın bayat olup olmadığını anlamanın yollarını sizler için açıkladık.

Yumurtanın Bayat Olduğu Nasıl Belli Olur?

Yumurtanın bayat mı yok mu taze mi olduğunu anlama yöntemleri başında, yumurtanın hava boşluğunu ölçmek yer alıyor. Işığa tutarak yumurtanın havası ölçülebilir. Taze yumurtalarda 4-5mm olan hava boşluğu, bayat yumurtalarda 12mm’nin üzerine çıkmaktadır. Bayan yumurtanın hava genişliği artar.

Yumurtanın ağırlığını ölçme yöntemi de bayat veya taze olduğunu işaret eden yöntemlerden bir tanesidir. Yumurtalar bayatladıkça içerisindeki su azalmakta ve doğal olarak ağırlıkları da düştüğü için 45 gramdan az ağırlığa sahip yumurtalar bayattır.

Yumurtanın tazeliğini anlamak için soğuk suyla dolu sürahiye yumurtayı bırakın ve eğer yumurta hızlı bir şekilde suyun dibini boyluyorsa tazedir, havada kalırsa ve yavaş yavaş inerse bayattır.

Yumurtanın bir kaba kırılması durumunda yumurtanın sarısı dağılmıyor, bombeli bir şekilde kalıyor, yumurtanın akı sarısından ayrılmıyorsa ve yumurtanın sarısı parlaksa bu yumurtanın taze olduğu söylenebilir.

Bayat yumurta çok kötü kokar. Kokan yumurtalardan uzak durun.

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık