Reklam

Arı Sokması Durumunda Ne Yapılır?

4 yıl önce
50 kez görüntülendi

Arı Sokması Durumunda Ne Yapılır?
helal tüy azaltıcı

Açık havada bulunduğumuz zamanlar çeşitli sebeplerden dolayı arı sokmasına maruz kalabiliriz. Arı sokması durumunda hemen oradan uzaklaşmak gerekir. Çünkü arılar kendilerini tehlikede hissettikleri anlarda koku yayarlar ve bu koku diğer arıların o bölgeye gelmesine neden olabilir. Eğer ikinci bir arı sokması vakası yaşamak istemiyorsanız, o bölgeden uzaklaşın.

Arı sokmasında yapılacaklardan bir tanesi de, eğer arının iğnesi hala vücudunuzda ise, onu hemen çıkartın. İğnenin derinize daha fazla girmemesine çok dikkat etmelisiniz. Tırnak ucunuzla ya da bir cımbızlı iğneyi çekip çıkarın. İğne ne kadar uzun süre deride kalırsa vücudun tepkisi daha da şiddetlendirir ve şişlik artabilir.

Arı sokması anında ağrının şiddeti oldukça fazladır ve gün geçtikçe de azalacaktır. Daha hızlı sürede bu ağrıyı hafifletmek için buz torbası ile 20 dakika kompres uygulayın. Ağrı kesici ilaçta kullanabilirsiniz.

Kaşıntı için ise diş macununu deneyin. Parmağınızın ucuyla bir miktar diş macununu arının soktuğu bölgeye sürün. Diş macunu yerine bal da kullanabilirsiniz. Bal, şişliği de alacaktır.

Arı sokması alerjisi olanlar eczaneden antihisamin merhemler almalıdır.

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık