Reklam

Anne Sütünü Besleyici Yapan Gıdalar

4 yıl önce
50 kez görüntülendi

Anne Sütünü Besleyici Yapan Gıdalar
helal tüy azaltıcı

Yeni doğmuş bir bebeğin ilk 6 ay boyunca suda dahil olmak üzere tüm ihtiyaçlarını anne sütü karşılaşmaktadır. Annelerin hem sütünü arttırmada hem de sütün besleyici özelliğini arttırmada etkili olan besinleri Beslenme ve Diyet Uzmanı Dilem İrkin açıkladı.

Yeni doğmuş bebeğinizin çok iyi bir şekilde beslenmesini ve ihtiyaç duyduğu tüm vitaminleri ve mineralleri sütünüzden almasını istiyorsanız,şu önerilere kulak verin. Anne sütünün besin değerini arttıran gıdalar bakın hangileri.

Anne sütünün besin değerini artıran yiyecekler

1- Hızlı kilo vermeyi vadeden diyet ve ilaçları uygulamayın.

2- Sütünüzü artıran en önemli besin sudur. Günde en az 2,5 – 3 litre su içmelisiniz çünkü sütün önemli bir kısmı sudan oluşuyor.

3- Kalsiyumdan zengini olan süt, yoğurt ve peyniri düzenli olarak tüketmelisiniz. Her gün 1 adet yumurta veya 1 porsiyon etli sebze veya kurubaklagil yemeği yemeye özen göstermelisiniz.

4- A Vitamininden zengin havuç, yeşil yapraklı sebzeler, kayısı gibi besinleri, beslenme programınızda sık bulundurmalısınız.

5-Vitaminlerin zengin bir kaynağı olan taze sebze ve meyveleri her gün düzenli olarak tüketmelisiniz.

6- Yediğiniz yiyeceklerin besleyici değerini korumak ve özellikle anemiyi (kansızlığı) önlemeniz açısından, yemeklerinizle birlikte çay içmemelisiniz.

 

Annelerin dönemlere göre besin ihtiyaçları

Hangi grup besinde, hangi yiyecekler var?

Beslenme programınızda yer alması gereken temel besin grupları ve içerikleri:

Süt ve süt grubu: Süt, yoğurt, peynir, ayran.

Et ve et grubu: Et, tavuk, balık, yumurta, sakatatlar, kurubaklagiller.

Ekmek ve ekmek yerine geçenler: Ekmek, tahıllar (mısır, buğday, çavdar, yulaf), makarna, pirinç, bulgur, çorbalar, un ve undan yapılmış yiyecekler.

Sebze ve meyve grubu: Tüm sebze ve meyveler bu grup içerisindekiler.

Yağ grubu: Zeytin, yağlı tohumlar ve yağı (ceviz, fındık, badem, susam v.b), bitkisel sıvı yağlar (mısırözü, ayçiçek, soya, pamuk v.b), margarin, tereyağı, hayvansal yağlar ( iç yağı, kuyruk yağı).

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık