Reklam

Anemi (Kansızlık) Nedir Belirtileri ve Tedavisi

4 yıl önce
53 kez görüntülendi

Anemi (Kansızlık) Nedir Belirtileri ve Tedavisi
helal tüy azaltıcı

Kanımızda hemoglobin isminde bir madde bulunmaktadır ve bu madde kan hücrelerinin yapısında oksijenin taşınmasını ve bu hücrelerin kırmızı olmasını sağlamakla görevlidir. Nefes aldığımız zaman akciğerimizdeki oksijen hemoglobin yapısına bağlanarak taşınmakta olduğundan, kansızlık sorunu ciddi ve tedavi gerektiren bir sorundur. İşte bu hemoglobin maddesinin kanımızda gereğinden az miktarda bulunması durumunda anemi (kansızlık) husule gelmektedir.

Hemoglobin değeri en az;

Kadınlarda 12 g/dl, Erkeklerde 13 g/dl, 6 yaşa kadar olan çocuklarda 11 g/dl, 6-15 yaş arasındakilerde 12 g/dl olmalıdır. Bu değerlerin altı anemi olarak kabul edilir.

Anemi (Kansızlık) Nedenleri

Demir alımında eksiklik : Özellikle de kadınların gebelik döneminde demir alımına çok daha dikkat etmeleri gerekir. Bu dönemde anne karnındaki bebeğin de demire ihtiyacı olduğu için, annenin demirini kullanır. Bu durumda anne kansızlık sorunu çekebilir. Bu sorunun önlenmesi için her gün yeterli düzeyde demir içeren yiyecekler tüketilmelidir. Gebe kadınların kansızlık şikayeti çekmemesi için mutlaka demir ilacı da kullanmaları tavsiye edilir. Beslenme yetersizliği, yanlış rejim, et yememe ve hazır gıda tüketimi de demir alımında eksiklik yaşatır.

Demir emiliminde yetersizlik: Bir takım rahatsızlıklar var ki bunlar demirin bağırsaklardan vücuda emilmesini yetersiz kılıyor. Özellikle de bağırsak hastalıkları bu soruna yol açıyor. Ayrıca sindirim bozukluğu ve mide ameliyatı olma da demir emilimini yavaşlatıyor.

Kanamalar: Bağırsak hastalıkları ya da geçirilen hastalıklar sonucu husule gelen kanamalarda, anemi sebepleri arasında sayabileceklerimizdir. Kadınların ise en çok adet kanamaları kansızlığa yol açar. Sindirim sistemi sorunları, ülser veya kronik gastrit de aneminin nedenlerindendir. Bunların dışında;

alyuvarların idrarla atılması, sürekli aspirin kullanmak, parazitler ve kurşun zehirlenmeleri de nadiren kansızlık nedenleridir.

Anemi (Kansızlık) Belirtileri

Baş dönmesi, kulak çınlaması, Ağız kenarında çatlaklar, Tırnakların kaşık şeklini alması, çatlaklar oluşması, Dilde kızarma, çatlak ve kabarcık oluşumu, Yutarken zorlanma, ağrılı yutma, Demir eksikliği olan çocukların yürümesi, oturması, konuşması gecikir. Bu çocuklarda davranış bozukluğu ortaya çıkar ve öğrenme güçleşir. Bağışıklıksistemi zayıflar ve hastalığa yakalanma ihtimali artar.

Anemi (Kansızlık) Nasıl Tedavi Edilir?

İlk olarak anemi tedavisinde oral ilaçların kullanımı tavsiye edilir. Düzenli olarak en az 3 ay ağızdan alınan demir ilaçları ile kansızlık şikayeti ortadan kaldırılmaya çalışır. Ancak daha kesin bir tedavi için, özellikle de demir depolarının dolması için bu ilaçları en az 6 ay kullanmak gereklidir.
Bebeklerde şurup ya da damla yoluyla ilaç verilir. Demir ilacı içildiği zaman süt ve süt ürünlerinden, çay ve kahveden 1 saat uzak durulmalıdır. Çünkü bu gıdalar demir emilimini engelliyor. Demir emilimini artırmak için ilaç içildikten sonra C vitamini tüketilmelidir. Bağırsaklarında emilim bozukluğu olanlar ya da hap kullanmak istemeyenler için kalçadan iğneyle demir enjekte edilir. Yan etkileri fazladır ve doktor tavsiyesine göre uygulanmalıdır.
Bu yan etkiler: Bulantı, kusma, ishal gibi sorunlardır. Kalçadan yapıldığında alerji, ağrı, yanma gibi durumlar ortaya çıkabilir.

 

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık