Reklam

Akrep sokmalarında ilk yardım

4 yıl önce
37 kez görüntülendi

Akrep sokmalarında ilk yardım
helal tüy azaltıcı

Nemli ve sıcak iklimlerde yaşayan, zehirli bir iğneye sahip olan, kuyruğu yay biçiminde kıvrık ve kalkık olan, vücudu sert bir tabakadan oluşan akrepler, insanları yaz aylarında tehdit eden hayvanlardan yalnızca birisidir. Kuyruğunun uç kısmında bulunan zehir kesesi aşağı yön hariç her yöne hareket edebilmekte ve zehir kesesinin ucundaki iğne insanlarla temas ettiği zaman kesenin içinde bulunan zehir insan vücuduna akmaktadır. Akrep sokmasına maruz kalan bir insan için hayati tehlike söz konusu olabileceğinden, akrep sokmalarında ilk yardım nasıl yapılmalı, herkesin bilmesinde yarar var.

Akrep sokmasında ilk yardım

Akrep sokmasına maruz kalan bir insana uygulanacak ilk şey, akrebin iğnesinin temas ettiği bölgenin altı ve üstü sıkıca bir bez ile bağlanmalıdır. Böylece o bölgedeki kan akışı bir nebzede olsa kesilir ve zehrin vücuda yayılması önlenir.

Ardından ise akrebin soktuğu ve iğnesinin bulunduğu bölge baş parmak ve işaret parmağı arasına alınıp iyice kan akıncaya kadar sıkılmalıdır. Bu sayede zehir dışarı akıtabilir.

Akrep sokmasında ilk yardım uygulandıktan sonra bölgede amonyak sürülmeli ve hasta en yakın sağlık kuruluşuna götürülmelidir.

 

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık