Reklam

Akdeniz ateşinin belirtileri

5 yıl önce
61 kez görüntülendi

Akdeniz ateşinin belirtileri
helal tüy azaltıcı

Kısaltılmış adı Fmf olan akdeniz ateşi, genetik bir bozukluktan kaynaklı olarak husule gelen ve yalnızca Akdeniz’e kıyısı olan ülkelerde görülen ciddi bir sağlık problemi olmaktadır. Akdeniz ateşi hem pek çok hastalığın gelişmesine sebep olmakta, hemde yaşattığı belirtiler ile hastaların hayatlarını kabusa çevirmektedir. Bu sebeple akdeniz ateşi belirtileri ve ataklarının ortadan kaldırılması için hastaların tedavisi olmaları şattır.

Akdeniz ateşi belirtileri nelerdir?

Akdeniz ateşi hastalarında görülen ataklar 12 saat ile 72 saat arasında sürmektedir. Atalar aynı zamanda birkaç saat sürebildiği gibi, bazı durumlarda da bir hafta kadar sürdüğü de bilinmektedir. Uzun süre ataklar, iltihabi ataklara sebebiyet verebilir ve hastanın hayatını riske sokar.

Akdeniz ateşi ataklarının geliştiği dönemlerde hastalarda şu tür belirtiler husule gelmektedir:

Bazen olmayan, bazen hafif geçen ve bazen de 39-40°C’yi bulan ateşlenmeler, Karın zarında oluşan iltihaba bağlı olarak karı ağrısı, Akciğer zarındaki iltihaplanmadan dolayı göğüs ağrıları, Eklemlerde şişlik, ağrı ve kızarıklık, Kızarıklık şeklinde deride döküntüler, Kas ağrıları, Nadiren erkek çocuklarının yumurtalıklarında ağrılı şişlikler ve damarlarda iltihaplanmadır.

 

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık